Vyberte možnost Stránka

Koronavirus zabil více lidí než SARS a v ČR se prodraží

Koronavirus zabil více lidí než SARS a v ČR se prodraží

Koronavirus se rozšiřuje dál a už usmrtil přes 800 lidí. Nákaza svojí neblahou bilancí připravila o život více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003. Podlehlo jí tehdy 774 lidí. Ekonomický dopad je viditelnější již delší dobu. Důvodem je skutečnost, že asijské země mají mnohem větší hospodářský vliv, než tomu bylo před sedmnácti lety. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozorňuje, že ke světovému ekonomického výkonu přispívají násobně vyšší mírou. Podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby vzrostl ze čtyř na necelých dvacet procent – tedy pětinásobně.

 

“Nákaza koronavirem má přitom vrchol svého šíření v ohnisku epidemie ve Wu-chanu zřejmě stále ještě před sebou. Epidemiologové uvádí, že tento vrchol by měl nastat v polovině nebo druhé polovině února. Situace se však zhoršuje i v některých zemích mimo Čínu, například v Singapuru,” varuje Kovanda.

Ekonomický dopad nákazy koronavirem bude záviset na rozsahu a době trvání. Firma Walt Disney uvedla, že v případě uzavření šanghajského Disneylandu po dobu přesahující dva měsíce se propadne její zisk v přepočtu o více než tři miliardy korun.

 

Koronavirus má vliv i na zpracovatelský a těžební průmysl

Neblaze se nákaza projevuje u britského výrobce kabátů Burberry. Čtyřiceti procenty se totiž na jejich celkových tržbách podepisují zákazníci z Číny.

“Burberry dosud zavřela 24 ze svých 64 obchodů, které v pevninské Číně má. Těm obchodům společnosti, které zůstávají otevřeny, přitom za uplynulé dva týdny klesly tržby o sedmdesát až osmdesát procent. Burberry tak ruší své dosavadní prognózy ohledně hospodářských výsledků v celém ročním období končícím letošním březnem,” uvedl Kovanda.

Koronavirus se ale nepodepisuje pouze v oblasti zábavních parků nebo luxusního zboží. Negativní dopad má totiž i na zpracovatelský a těžební průmysl.

 

Dopady koronaviru na českou ekonomiku

Epidemie se tak může odrazit i na českém trhu.

“Koronavirová nákaza ochromuje čínský průmyslový a obecně výrobní sektor, takže při jejím delším trvání bude třeba, aby čeští dosavadní odběratelé čínského zboží hledali nové dodavatele. Jen obtížně si lze představit, že tito dodavatelé budou levnější než ti čínští. Spíše dražší. Právě to může vést k dalším inflačním tlakům v české ekonomice,” dodal Kovanda.

Více o koronaviru jsme psali ZDE.

 

Více Komentářů od Lukáše Kovandy si můžete přečíst níže:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Uhlíkovou stopu vytváří i status na FB nebo fotka na Instagramu

Brexit a změny pro české studenty, pracovníky a podnikatele

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.