Vyberte možnost Stránka

Brexit a změny pro české studenty, pracovníky a podnikatele

Brexit a změny pro české studenty, pracovníky a podnikatele

Již v pátek 31. ledna dojde k brexitu. Velká Británie tak definitivně odejde z Evropské unie. K jakým změnám dojde u českých studentů, u pracovníků a českých podnikatelů, kteří se Spojeným královstvím obchodují? Více již dopady v sedmi bodech popisuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

1. Studenti by neměli nic odkládat

Češi, kteří chtějí v Británii studovat vysokou školu, by s přihláškou neměli otálet. Rok 2020 je totiž posledním, kdy ještě díky zmíněnému přechodnému období platí současné podmínky evropského studijního programu Erasmus. Vztahují se tedy na ně výhodnější pravidla, platná pro britské studenty. V roce 2021 s tím však bude konec. Školné tak pak ze dne na den vyskočí třeba o 200 tisíc korun. Skončí také možnost vzít si výhodnou studentskou půjčku. Těm českým studentům, kterým se však podaří na britské škole zapsat ještě letos, tj. nejpozději na letošní podzimní semestr, pravděpodobně zůstanou výhodné podmínky studia po celou jeho dobu, tedy i za horizontem roku 2020,” říká Lukáš Kovanda. 

 

2. Pokud nemáte pas, neváhejte a rychle si jej pořiďte

„Do Británie se i po jejím vystoupení z EU k 31. lednu 2020 dostane Čech na občanský průkaz, jako do jiných států EU. Možnost přicestovat do Británie pouze na občanku bude ale během roku 2020 pravděpodobně zrušena. Kdo tedy nemá pas, měl by si jej vyřídit co nejdříve,” uvedl Kovanda

 

3. Pokud již ve Velké Británii pracujete, pak se musíte stát „usedlíkem“

„Ti Češi, kteří nyní, tj. ještě stále před brexitem, žijí (a pracují) v Británii, si během roku 2020 musí zažádat o status usedlíka (settlement status) nebo o dočasný status usedlíka (pre-settled status). Do té doby mohou v Británii pracovat jako předtím. Jejich práva na pobírání příspěvků a přístup k službám zůstanou nezměněna,” sdělil Kovanda.

 

4. Práce až po brexitu? Pak budete muset požádat o nové povolení

„Češi, kteří přijedou do Británie po brexitu a budou tam chtít žít a pracovat, budou muset po příjezdu požádat o nově zavedené European Temporary Leave to Remain (Euro TLR) – čili Evropské povolení k dočasnému pobytu. Žádost se bude podávat online a její součástí bude ověření totožnosti a trestní bezúhonnosti. Žádost nebude zpoplatněna. Úspěšní žadatelé o Euro TLR obdrží povolení zůstat v Británii na dobu 36 měsíců ode dne udělení povolení. Pokud budou držitelé tohoto povolení chtít zůstat v Británii po jeho vypršení, budou muset požádat o status usedlíka (settlement status). Právo na usídlení jim však nebude náležet automaticky a budou muset splňovat podmínky stanovené novým imigračním systémem, který vejde v platnost v lednu 2021,” informuje Kovanda.

 

5. Nutnost se připravit na budoucí imigrační systém

„Od ledna 2021 plánuje britská vláda zavedení bodového imigračního systému, podobného tomu australskému. Tento systém bude upřednostňovat osoby, které mají Velké Británii „co nabídnout“, tedy mají specifické znalosti či dovednosti, které Británie bude považovat za potřebné. Takže Češi, kteří se do Británie přistěhovali po brexitu a obdrželi dočasné povolení Euro TLR, si budou muset zažádat o trvalý pobyt v souladu právě už s novým imigračním systémem, a to buď ihned po jeho zavedení v roce 2021, nebo po vypršení 36měsíční platnosti dočasného povolení Euro TLR,” říká Kovanda.

 

6. Pokud nejste vědec nebo programátor, pak to nebudete mít jednoduché

„V novém imigračním systému bude mít kvalifikovaný indický programátor přednost před málo kvalifikovaným Čechem nebo Polákem. Naprostá většina imigrantů, včetně českých, si po roce 2020 bude muset nejprve zajistit v Británii zaměstnání. Výjimku budou tvořit vybraní vědci a další vysoce vítané profese, které britská vláda určí. Výrazně přitvrdí i sociální podmínky. Sociální dávky pro občany EU, tedy opět včetně Čechů, budou ve většině případů přístupné až po pěti letech pobytu v Británii, místo současných tří měsíců. Británie patrně skončí s dosavadní praxí, kdy do zahraničí posílala přídavky na děti žijící mimo ostrovy. Pro cizince se také mají výrazně zvednout zdravotní odvody,” předpovídá Kovanda.

 

7. Jestliže obchodujete s Velkou Británií, pak budete celý rok na pozoru

Čeští podnikatelé a firmy, které s Británií obchodují, se v nejbližších měsíců nemusí žádných zvratů obávat. Během zmíněného letošního přechodného období, tj. do konce roku 2020, bude vzájemný obchod fungovat podobně jako dosud. Od roku 2021 ale jednu jistotu firmy mají – vzájemný obchod bude složitější než dosud. Jde vlastně jen o to, jak moc. I v případě, že se Londýn k dodržování evropských pravidel zaváže a uzavře s EU dohodu o volném obchodu s nulovými cly a kvótami, budou muset na vzájemných hranicích začít fungovat kontroly. Týkat se budou původu zboží či toho, zda splňuje například bezpečnostní standardy. Jak moc bude obchod Čechů s Británií po skončení roku 2020 složitější, to napoví příští měsíce, kdy se o ekonomických vztazích Británie a EU bude intenzivně vyjednávat. Británie už projevila zájem uzavřít smlouvu o volném obchodu. Zároveň odmítá zůstat se zbylými 27 státy v celní unii. EU naopak stojí o co nejužší vztahy, a to při zachování rovných podmínek. Jedenáct měsíců (od konce ledna do konce prosince) na dojednání smlouvy o volném obchodu je velice krátká doba, průměrně to trvá až několik let. Nejdříve si unie musí schválit mandát k vyjednávání, uzavřenou dohodu pak musí obě strany také ratifikovat. Hovoří se o různých modelech, a to podle států, které už podobné vazby s EU majíNorsko a další severské země, Švýcarsko, Kanada nebo Turecko. I při vytvoření zóny volného obchodu se ale může situace zkomplikovat, například zmíněnými nezbytnými kontrolami některého zboží,” ukončuje Kovanda.

 

Více komentářů od Lukáše Kovandy si můžete přečíst níže:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Může koronavirus v České republice způsobit propouštění?

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.