Vyberte možnost Stránka

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Akcie americké automobilky Tesla vzrostly po zahájení obchodování ve Spojených státech amerických na úroveň přesahující 940 dolarů za akcii. Jejich příznivému vývoji nahrával i zájem investorů před odstartováním řádného obchodování. Akcie po včerejším dvacetiprocentním vzestupu přidávaly dalších až šestnáct procent. Tím historicky poprvé překonaly úroveň 900 dolarů za kus a přiblížili se úrovni 940 dolarů. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

 

„Tesla svým dnešním (úterním) vzestupem upevňuje pozici druhé nejhodnotnější automobilky světa, po japonské Toyotě. Toyota ovšem loni prodala 10,7 milionů vozů, zatímco Tesla pouze necelých 368 tisíc,“ řekl Kovanda.

Počínaje letošním rokem jedna akcie Tesly dosahovala na úroveň 418 dolarů. Akci americké společnosti se nyní dostaly na více než dvojnásobek jejich ceny z počátku letošního roku. Tržní hodna Tesly je tak vyšší než 164 miliard dolarů. Na druhé straně tržní hodnota Volkswagenu odpovídá 93 miliardám dolarů. Tu přitom Tesla překonala letos 22. ledna. Všímá si Kovanda.

 

Tesla těží z uvolněné měnové politiky centrálních bank

„Tesle se značně daří už od posledního loňského čtvrtletí. Loni 23. října zveřejnila výsledky za třetí loňské čtvrtletí a rovněž nečekaný zisk. Od té doby prakticky soustavně roste, přičemž růst navíc nabírá na obrátkách, místo aby slábl. Letos však její vzestup získává rád naprosté jedinečnosti. Odráží sílící přesvědčení trhu, že dominance Tesly na poli elektromobility a obecně environmentálně šetrných technologií, představujících v čase klimatických změn budoucnost, je neotřesitelná a že propast mezi ní a konkurenty se rozestupuje,“ uvedl Kovanda.

Společnost Elona Muska těží i z dalších faktorů. Především jde o opětovně uvolněnou měnovou politiku světově významných centrálních bank. Kovanda si rovněž všímá podpisu dílčí obchodní úmluvy mezi USA a Čínou nebo sílícím přesvědčením trhů, že koronavirus představuje zejména čínský problém. Podle Kovandy by tak neměl ochromit svět nebo celou globální ekonomiku.

 

Další komentáře Lukáše Kovandy:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Může koronavirus v České republice způsobit propouštění?

Brexit a změny pro české studenty, pracovníky a podnikatele

Uhlíkovou stopu vytváří i status na FB nebo fotka na Instagramu

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.