Vyberte možnost Stránka

4 způsoby jak na investování

4 způsoby jak na investování

Inflace v České republice je momentálně nejvyšší od roku 1993. Peníze na běžných účtech ztrácejí na hodnotě turbulentní rychlostí. Jak se před těmito situacemi pojistit? Jedním způsobem je investování. Jak s ním začít a jakým způsobem toho dosáhnout? Více se můžete dočíst ve čtyřech doporučeních.


„Přestože životní náklady rostou, pravděpodobně nevyděláváte tolik, aby to odpovídalo inflačnímu nárůstu. Proto je důležité investovat peníze hned, bez ohledu na to, v jaké fázi života se nacházíte. Možná si myslíte, že investování je příliš riskantní – ale ještě riskantnější je nemít část peněz investovanou ve prospěch vaší budoucnosti,“

Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp

1. Přístup založený na krabici od bot

Spoření peněz a jejich investování spolu úzce souvisí. Abyste mohli peníze investovat, musíte je nejprve naspořit. To zabere mnohem méně času, než si myslíte, a můžete tak činit po velmi malých krocích. Pokud jste nikdy nešetřili, můžete začít tím, že si budete odkládat 200 korun týdně. To se nemusí zdát hodně, ale v průběhu roku to dělá více než 10 tisíc korun.

Zkuste si odkládat 200 korun týdně do obálky, malého trezoru nebo do legendární banky první záchrany, krabice od bot. I když to může znít hloupě, často je to nezbytný první krok. Zvykněte si žít s menším příjmem, než vyděláváte, a úspory si uchovávejte na bezpečné místo.

2. Investování pomocí robotického poradce

Robotičtí poradci vstoupili na investiční scénu zhruba před deseti lety a umožňují co nejjednodušší a nejpřístupnější investování. Robotičtí poradci pracují tak, že vám položí několik jednoduchých otázek, aby zjistili váš cíl a toleranci k riziku, a poté investují vaše peníze do vysoce diverzifikovaného, nízkonákladového portfolia akcií a dluhopisů.

Robotičtí poradci pak pomocí algoritmů průběžně vyvažují vaše portfolio a optimalizují ho z hlediska daní. Neexistuje jednodušší způsob, jak začít s dlouhodobým investováním. Většina robotických poradců vyžaduje pro zahájení investování jen velmi malou hotovost a účtuje si velmi mírné poplatky podle velikosti účtu. Všechny nabízejí automatizované plány investování, které vám pomohou zvýšit váš zůstatek.

3. Začněte investovat na akciovém trhu

Možnost investovat do společností s podílovými/částečnými akciemi zcela mění pravidla investování. S podílovými akciemi můžete ještě více diverzifikovat své portfolio a zároveň ušetřit peníze. Místo investice do celé akcie si můžete koupit zlomek akcie. Pokud chcete investovat do drahé akcie, můžete tak učinit za pár korun, místo abyste utratili za jednu plnou akcii.


4. Realitní crowdfunding

K investování do nemovitostí už nepotřebujete hromadu peněz (ani dobrý úvěr). Umožňuje to čím dál více populární kategorie investic známá jako realitní crowdfunding. Jeho výhodou je, že většina investic je na bázi půjček. To znamená, že vy pouze půjčujete peníze na daný realitní projekt, ale a nejste jeho vlastníky.

Dopředu znáte míru výnosnosti i možná rizika daného projektu. Crowdfunding nemovitostí může být zajímavým způsobem, jak se seznámit s investováním do komerčních nemovitostí a zároveň diverzifikovat svůj majetek.

Crowdfundingová platforma BrikkApp pomáhá kolektivně investovat do nemovitostí a spolupracuje se zprostředkovateli po celém světě. Nejprve se investor zaregistruje a následně ověří svou identitu. Jakmile jsou tyto kroky úspěšně dokončené, v rámci jedné platformy dostane přehled veškerých investičních příležitostí, které aktuálně BrikkApp nabízí. Po nahrání peněz do peněženky je možné začít investovat. Vše běží online a je pouze na investorovi, zda zvolí projekt v Česku nebo zahraničí. Investování probíhá již od malých částek 500 CZK pro CZK projekty.

Zdroj: BrikkApp

O autorovi