Vyberte možnost Stránka

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Průmyslová produkce v České republice během loňského roku poklesla meziročně o 0,5 procenta. Jednotlivá odvětví zaznamenala různorodý vývoj. Průmyslu se dotkl mírný pokles zaměstnanosti. Průměrná mzda na druhé straně ovšem rostla. Hodnota meziročních zakázek meziročně stoupla o 1,2 %. Více o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

 

„Do červených čísel loni průmysl stáhly hlavně odvětví strojírenské, kovodělné a hutnické. Na tyto segmenty zvláště neblaze dolehlo zhoršení podmínek v mezinárodním obchodě a také zpomalování klíčových ekonomických celků v čele s Čínou. Americká cla na ocel a hliník, zaváděná už od roku 2018, se loni plně projevila přesměrováním mezinárodních obchodních toků, takže například turecká ocel musela hledat nová odbytiště, včetně trhu EU. Zaplavení tohoto trhu další ocelí pak stlačilo poptávku po její produkci právě třeba i v českém hutnictví,“ komentuje pokles hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

ČSÚ automobilový průmysl

Zdroj: www.csu.cz

 

Podle Kovandy se naopak dařilo odvětvím, která jsou méně cyklická. Především pak šlo o farmaceutiku, která loni vzrostla téměř o pětinu. Čínské ani německé zpomalení nemělo překvapivě vliv na český automobilový průmysl, který si připsal růst o 0,7 %.

Od roku 2014 průmyslová produkce stoupala meziročně průměrně o 4,5 %. V roce 2019 po pěti letech růstu mírně poklesla.

 

čsú

Zdroj: www.csu.cz

Průmysl nebude hlavním tahounem české ekonomiky

„S ohledem na celosvětovou ekonomickou situaci se však nejedná o špatný výsledek. Například v Německu průmyslová produkce poklesla za prvních 11 měsíců roku 2019 o 4,5 %. Navíc rok 2018 patřil z hlediska objemu průmyslové výroby k nejlepším v historii,” zhodnotil vývoj ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Česká republika figuruje mezi devíti zeměmi Evropské unie s meziročním poklesem průmyslové produkce.

Průmysl je pro českou ekonomiku velice důležitý a jeho podíl na tvorbě hrubé přidané hodnoty a zaměstnanosti dlouhodobě dosahuje okolo 30 procent.

„Podle aktuálně dostupných výsledků lze očekávat, že za rok 2019 nebude průmysl patřit mezi hlavní tahouny růstu české ekonomiky, jako tomu bylo v předchozích letech,” uvádí předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

„Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu loni poprvé od roku 2013 klesl, a to zhruba o procento, což jen dokresluje skutečnost, že bujará léta české průmyslové výroby loni definitivně skončila, řekl Lukáš Kovanda.

 

Český statistický úřad - průmyslová výroba

Zdroj: www.csu.cz

Rizikem pro český průmysl může být Koronavirus

Riziko pro český průmysl způsobuje další šíření koronavirové nákazy.

To by mohlo podle Kovandy tuzemský průmysl poslat do červených čísel.

„Zatím jde o scénář, jehož pravděpodobnost je kolem deseti procent. Nákaza se sice šíří, ale trhy se zatím neobávají, že by měla přerůst do podoby ekonomicky vysoce ničivé globální pandemie,“ ukončil Kovanda.

 

 

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.