Vyberte možnost Stránka

Může koronavirus v České republice způsobit propouštění?

Může koronavirus v České republice způsobit propouštění?

Česká národní banka ve svým odhadech informovala o tom, že zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod zpomalý ekonomiku střední a východní Evropa mezi 0,25 až 0,3 procentními body. Jestliže by tak šíření koronaviru zpomalilo například čínskou ekonomiku z šesti na pětiprocentní roční růst, pak by Česko nerostlo tempem 2,2 procenta, ale 1,9 %. Uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

 

„To ovšem předpokládá, že nákaza se po světě, a zejména do Evropy a do Česka výrazněji nerozšíří. Pokud by se takto rozšířila, ovlivní vývoj české ekonomiky také zpomalení jiných pro ni klíčových ekonomik, jako je ta eurozóny nebo německá. A kromě toho by se neblaze projevilo vlastní šíření nákazy v ČR. V krajním případě by tak Česko vykázalo propad své ekonomiky,“ řekl Kovanda.

Ve chvíli kdy mezi prvním a druhým čtvrtletím roku 2003 kulminovalo šíření těžkého akutního respiračního syndromu SARS zpomalil růst čínské ekonomiky z 11,1 na 9,1 %. Brzy a to konkrétně ve třetím čtvrtletí se už podle Kovandy vzpamatovala a začala růst desetiprocentním tempem.

Pokles čínské ekonomiky během celého roku v důsledku SARS, tak nebyl tak enormní. Na českou ekonomiku pak neměl žádný dopad. Šlo ovšem o událost, k níž došlo před dlouhými 17 lety. Od té doby se mnoho věcí změnilo.

„V roce 2003 představoval celkový roční výkon čínské ekonomiky poměrně nevýznamná čtyři procenta celosvětového hospodářského výkonu. Dnes se podíl Číny na globálním ekonomickém výkonu blíží pětinásobku tehdejší úrovně, tedy dvaceti procentům celosvětového výkonu,“ srovnává situace Lukáš Kovanda.

V případě, že by měl koronavirus procentuálně stejné následky jako v roce 2003 nákaza SARS, pak by to světem otřáslo podle Kovandy pěktrát silněji.

 

Silnější čínská ekonomika měla být více odolná.

„Je to trochu jako s letadlem v turbulenci: čím menší stroj, tím více to s ním hází. Analogie však přece jenom pokulhává. Záleží nejen na velikosti ekonomiky, ale také na struktuře, na rozvinutosti jejích produkčních řetězců. Čím jsou delší a komplexnější, tím zranitelnější může hospodářství být. S tím souvisí i to, že Čína je dnes také mnohem více zapojená do mezinárodních hodnototvorných řetězců, což by urychlilo šíření nákazy. Nyní ve smyslu ekonomické nákazy, tj. rozlití nepříznivé ekonomické situace do dalších zemí, v prvé řadě těch sousedních či s Čínou intenzivně obchodujících, což je třeba i z hlediska české ekonomiky fatálně důležité Německo,“ informuje Kovanda.

Podstatná bude skutečnost, kdy se přestane koronavirus šířit. Rychlost bude rozhodující. Pokud se tak virus nedostane významněji do světa a čínská situace nebude horší než v době SARS, pak dopad na českou ekonomiku bude nulový.

Pokud ale koronavirus bude přesahovat v počtu mrtvých osob onemocnění SARS, pak to na globální ekonomiku dopad mít rozhodně bude. V konečném důsledku by došlo v Česku k hospodářskému zpomalení i propouštění. Pocítíme to o to výrazněji, pokud se rozšíří do jiných koutů světa, než je Čína a Asie.

 

Více komentářů od Lukáše Kovandy si můžete přečíst níže:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Může koronavirus v České republice způsobit propouštění?

Brexit a změny pro české studenty, pracovníky a podnikatele

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.