Vyberte možnost Stránka

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

Český startup Kooperace.cz, který podporuje sdílenou ekonomiku ve strojírenství, zaznamenal první známky přesunu části strojírenské výroby z Číny do Evropy. Důvodem jsou obavy z výpadku dodávek způsobených epidemií koronaviru v Asii. Velcí zadavatelé práce pak část zakázek tendrují u lokálních dodavatelů. 

 

„U dvou nadnárodních řetězců, které nakupují regálové díly pro maloobchodní prodejny jsme zaznamenali až trojnásobné navýšení poptávek u českých dodavatelů. Ti ale nejsou na takový nárůst připravení a potýkají se s nedostatečnou výrobní kapacitou,” říká Milan Málek, obchodní ředitel Kooperace.cz.

„Propojujeme je proto s kooperanty z řad malých a středních strojírenských podniků, kteří nabízejí volnou kapacitu strojů a mohou pomoct vykrýt zvýšenou poptávku.”

Téměř 75 procent strojírenských zakázek dlouhodobě míří k čínským výrobcům. Ti jsou totiž schopni nabídnout velice konkurenceschopnou cenu. Evropští dodavatelé jsou pak využívání jako rychlá a spolehlivá, ale dražší varianta pokrývající 25 až 30 procent výroby.

 

Západ je závislý na Asii

„Aktuální situace ukazuje, jak jsou západní ekonomiky v některých oblastech zcela závislé na dodávkách z Asie. Strategičtí nákupčí musí řešit snížení rizik spojených s výpadky zásobování, a tak očekáváme, že zájem o lokální výrobce dále poroste. Věřím, že se místní firmy chopí příležitosti a udrží si nové zakázky i do budoucna,” říká Málek

Dlouhodobou vizí projektu Kooperace.cz je využít volných strojírenských kapacit malých a středních (většinou rodinných) firem a nabídnout efektivnější, rychlejší, ekologičtější a udržitelnější alternativu. Až na naší platformě budou tisíce firem, budeme podle mě schopni synergickými efekty konkurovat levnějším zdrojům, jako je právě Čína,” dodává Málek.

 

Kooperace je startup první sdílené ekonomiky ve strojírenství

Startup Kooperace.cz je prvním českým projektem sdílené ekonomiky ve strojírenství. Provozuje a rozvíjí internetové tržiště volných strojírenských kapacit a zakázek. Firmy zaměřené na kovovýrobu zde nabízejí a poptávají volnou výrobní kapacitu až na úroveň vysoce specifických strojírenských operací a strojů. V roce 2019 zprostředkoval českým firmám zakázky v hodnotě 35 milionů korun. Letos má v plánu dosáhnout až na 230 milionů korun.

Kooperace.cz jsou členem Svazu průmyslu a dopravy a Asociace malých a středních podniků. Platforma byla spolufinancována Evropskou unií (EU), podporována agenturou CzechInvest a v březnu 2019 se stala absolutním vítězem CzechStarter Pitch Night. Koncem roku 2019 získala první investici z fondu Lighthouse Ventures.

 

Mohlo by vás zajímat:

Koronavirus zabil více lidí než SARS a v ČR se prodraží

Zlato na sedmiletém maximu, důvodem je hrozba koronaviru

 

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi