Vyberte možnost Stránka

Orkán Sabine vyjde lesníky na stovky mil. Kč, dřevo zlevní

Orkán Sabine vyjde lesníky na stovky mil. Kč, dřevo zlevní

Orkán Sabine sice zaostal za sílou loňského orkánu Eberhard. Lesníci i tak ale počítají se škodami dosahující na stovky milionů korun. Lesy ČR předpokládají, že orkán Sabine způsobil škody za zhruba milionu kubíků dřeva. Oproti škodám, které si vyžádal Kyrill v roce 2007, šlo zhruba o šestinový objem dřeva. Tu dobu Lesy ČR spočítali škodu na miliardu korun. Situaci komentoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

“Letos by se měla jejich škoda vejít do 200 milionů korun. Vzhledem k tomu, že vlastní polovinu lesů v ČR, lze celkové škody, které orkán Sabine způsobil na lesním porostu v ČR, vyčíslit na nějakých 350 milionů korun. V důsledku orkánu nuceně vytěžené dřevo ještě dále přispěje k zaplavení tuzemského trhu a vytvoří dodatečný tlak na pokles ceny nejen palivového dříví,” řekl Lukáš Kovanda.

Již v loňském roce cena dříví v Česku klesla za desetiletí minimálně nejvýrazněji. Cena jehličnatého a listnatého dříví klesla úrhnem meziročně o 15,8 %. Tyto informace vyplývají z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ)

“Za citelný propad může pokles cen jehličnatého dříví, zejména smrkového, méně pak borovicového a modřínového. Jehličnaté dříví zlevnilo meziročně o 17,6 procenta. Listnaté dříví, dubové a bukové, naopak zdražilo, meziročně o tři procenta,” uvedl Kovanda.

 

Největší negativa přináší kůrovec a orkány

Neblahý vývoj cen dřeva způsobuje rozmnožený kůrovec, v menší míře orkány, mezi něž patřil loňský Eberhard nebo další vichřice.

Kůrovcovou kalamitu zhoršilo extrémní suché a teplé počasí z roku 2018. Nemocné dřeviny je nezbytné vykácet. To má v konečném důsledku vliv na rostoucí nabídku na trhu. Ruku v ruce se vzrůstajícím dřevem na trhu klesá jeho cena.

Stromy napadené kůrovcem jsou i méně odolné před běsnícími orkány, jako byla například Sabine. Listnaté stromy jsou zase v nevýhodě, protože jsou v zimním období bez listů.

 

Nejvýraznější propad cen zaznamenalo palivové dříví

“Připomeňme, že státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil zejména kvůli kůrovcové kalamitě těžbu dřeva o třicet procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových z předchozích 10,65 milionu metrů krychlových. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových,” sdělil Kovanda.

Nejvíce postiženými stromy kůrovcovou kalamitou jsou smrky. Z toho důvodu se kácejí vůbec v největší míře. Špatně na tom jsou ale i borovice nebo jasany.

Listnaté stromy jsou kvůli přebytku jehličnanů na trhu v menšině. To způsobuje zvýšení cen dubového nebo bukového dříví. Obchodníci jej odmítají dávat na trh, protože jej nechtějí prodávat pod cenou.

Cena palivového dříví stoupá ještě výrazněji. Loni meziročně zlevnilo o 20,7 procenta. Cena klesala ale také u palivové listnatého dříví a to o 3,6 procenta.

“V obou případech jde o nejvýraznější pokles minimálně v tomto desetiletí. Palivové dříví jehličnanů meziročně zlevňuje soustavně počínaje rokem 2016. Palivové dříví listnáčů ještě v letech 2017 a 2018 zdražovalo,” informoval Kovanda.

 

Na pelety a brikety nemá kůrovec vliv

Palivové dříví jehličnanů stálo loni zhruba 587 Kč za metr krychlový. Ještě v roce 2015 přitom cena odpovídala 812 korunám.

Palivové dříví listnatých stromů během stejného období prakticky cenově stagnovalo. Jeden metr krychlový zlevnil z 1111 na 1108 Kč.

“V době citelně zdražujících energií v čele s elektřinou představuje dramaticky zlevňující palivové dříví jehličnanů z hlediska mnohých domácností stále atraktivnější alternativu vytápění,” říká Kovanda.

Kůrovec způsobuje pokles ceny palivového dříví. Na pelety nebo brikety vliv ale nemá. Vyrábějí se totiž výhradně z pilin, která vznikají ze zbytkových surovin na pilách.

Domácí pily totiž vytěžuje vysoká poptávka ze stavebnictví. Vytíženost zaznamenaly už před přemnožením kůrovce.

Pily tak nedokáží zpracovávat větší množství dřeva i přesto, že ho je v lesích přebytečné množství.

 

Eberhard byl loni zdrojem nejnákladnějších pojistných událostí

“Loni však Eberhard patřil jednoznačně mezi příčiny objemově nejnákladnějších pojistných událostí. Lze předpokládat, že letos podobnou roli sehraje právě Sabine. Největší pojišťovny na českém trhu, jejichž souhrnný tržní podíl dohromady představuje zhruba dvě třetiny (Česká pojišťovna, Kooperativa, Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna), řešily loni živelní škody v objemu zhruba 4,5 miliardy korun. O rok dříve, v poněkud klidnějším roce 2018, to bylo zhruba o miliardu méně, přibližně 3,4 miliardy korun. Orkány a vichřice neničí jen lesy, ale také strhávají střechy, způsobují pád stromů na auta či obydlí, poškozují skleníky či lešení, poškozují omítku či zahradní nábytek a způsobují mnohé další druhy škod.” sdělil Kovanda.

Škody loni způsobily i jiné živly, mezi něž patřilo také krupobití. To na jaře i v létě uškodilo zemědělcům.

Kvůli tomu byla oproti roku 2018 horší úroda ovoce. Podražení některého druhů ovoce je tak odrazem živelných pohrom.

Aktuálně zdražuje i zelenina, mezi kterou patří lilek a salátová okurka. Důvodem je lednová bouřka Gloria, která zasáhla Španělsko a zničila tamní úrodu zmíněných druhů zeleniny.

 

Další komentáře Lukáše Kovandy si můžete přečíst níže:

Koronavirus zabil více lidí než SARS a v ČR se prodraží

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Tesla válcuje v ceně akcií Volkswagen, je dvakrát hodnotnější

Uhlíkovou stopu vytváří i status na FB nebo fotka na Instagramu

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.