Vyberte možnost Stránka

Uhlíkovou stopu vytváří i status na FB nebo fotka na Instagramu

Uhlíkovou stopu vytváří i status na FB nebo fotka na Instagramu

Jak by si člověk mohl na první pohled myslet, tak uhlíkovou stopu nevytvářejí pouze různorodá průmyslová odvětví, automobilová nebo letecká doprava a další oblasti. Znečištění totiž způsobují i nesmazaný email, status na Facebooku nebo fotografie na Instagramu. Pokud jste pak příznivec ochrany životního prostředí, pak byste měli podobné věci používat co nejméně. Více o tom píše hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

„Uchovávání elektronických dat si žádá energii. V současnosti datová centra spolykají celosvětově dvě procenta elektřiny. Do roku 2030 to už má být osm procent. Přitom lidé využívají jen šest procent dat, která kdy vytvořili, vyplývá z výzkumu Hewlett Packard Enterprise. To znamená, že 94 procent dat zůstává bez využití – a jenom zanechává uhlíkovou stopu,“ říká Lukáš Kovanda.

Nesmazané e-mailové zprávy, statusy na Facebooku, fotky na Instagramu a zejména videa vyžadují využívání digitální paměťové kapacity, datová centra a „serverovny“. To vyžaduje napájení elektřinou, která se ve značné míře vyrábí prostřednictvím neobnovitelných zdrojů energie.

„Nejde o žádnou maličkost. Někteří experti připodobňují uhlíkovou stopu uchovávaných, ale nevyužívaných dat k tomu, jako bychom bez využití udržovali celé letecké odvětví,“ varuje Kovanda.

 

Jeden bilion gigabajtů v roce 2018

Množství celkových dat na světě se v roce 2018 vyšplhal na 33 zetabajtů (zetabajt je přitom jeden bilion gigabajtů).

V převedení na hmotnou věc jde zhruba o 10 660 bilionů kopií knihy Vojna a mír nebo 66 miliard let dlouhá hudební nahrávka.

Do roku 2025 se očekává, že se tato suma zpětinásobí na 175 zetabajtů. Výchází to z odhadu firmy International Data Corporation.

Rozvoj umělé inteligence nebo třeba takzvaného internetu věcí problém dále zhoršuje. Dokonce i environmentální aktivisté hojně využívají elektronická zařízení a sociální sítě, čímž zesilují svůj uhlíkový otisk. Lidé mají pocit, že online komunikace je environmentálně šetrná, ovšem tak tomu není,“ informuje Kovanda.

V následujících letech lze očekávat vzrůstající zájem o tuto problematiku. Ekologicky smýšlející lidé pak budou ve větší míře uvažovat nad tím, jak a kde se skladují jejich dat. Jestli půjde o využívání uhlí nebo jiné neobnovitelné zdroje.

 

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.