Vyberte možnost Stránka

Škoda Auto darovala VŠ báňské plug-in hybrid Superb iV

Škoda Auto darovala VŠ báňské plug-in hybrid Superb iV

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto darovala Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava plug-in hybridní automobil Superb iV. Využije jej pro vzdělávací účely. Vůz nalezne uplatnění v rámci odborné výuky během bakalářských a magisterských programů. Škoda Auto tak v Česku navazuje na dlouhodobé podporování vzdělávání. Své aktivity v této oblasti dále rozšiřuje.

 

V prosinci loňského roku udělila premiérově Cenu Laurina & Klementa za nejlepší studentskou závěrečnou práci. Konkrétně pak ocenila devět finalistů z řad vysokoškolských studentů.

Automobilka je rovněž jedinou mezinárodní firmou, jež v České republice založila vlastní vysokou školu. Škoda Auto Vysoká škola pak 1. ledna oslavovala 20 let od svého založení, k němuž došlo v roce 2000.

Nyní se Škoda Auto postarala o další premiéru, když poskytla vůbec první plug-in hybridní automobil pro vzdělávání v České republice. Zamířil pak konkrétně na VŠB – Technickou univerzitu Ostrava.

Její Fakulta elektroniky a informatiky se v oblasti automobilového průmyslu pohybuje přes 12 let.

 

Specializovaný studijní program je evropským unikátem

V současné době zde dochází k budování nového zázemí s laboratořemi, které se zaměřují na elektrické pohony automobilů a to i včetně dobíjecích stanic o výkonu až 150 kW.

Univerzita obstarala integraci vnitřní a venkovní 5G sítě pro provoz autonomních vozidel.

Komplexní techniku pokročilého plug-in hybridu Škoda Superb iV využije akreditovaný specializovaný studijní program.

Jde o evropský unikát zaměřující se na nejaktuálnější trendy světa vývoje hardware a software automobilových elektronických systémů.

 

Nový plug-in hybrid zkvalitní proces odborné výuky

Studenti se vzdělávají v oblasti funkční bezpečnosti, principům Automotive Spice, modelováním simulací a testováním.

„Zejména pro praktickou laboratorní výuku je pro nás nezbytné mít k dispozici testovací vozidla, na nichž například realizujeme vývojově výzkumné práce týkající se nového asistenčního systému pro vozidla Škoda,“ říká proděkan pro spolupráci a průmyslu FEI VŠB-TUO Petr Šimoník.

„Spolupráce se Škoda Auto si velmi vážíme. Poskytnutí plug-in hybridního vozu nám umožní připravit nové laboratorní úlohy a zkvalitnit proces odborné výuky“, dodává Šimoník.

„Spolupráce s Technickou Univerzitou v Ostravě si nesmírně vážíme, a proto jsme se rozhodli tento vztah nadále prohlubovat. Věříme, že darovaný vůz studentům napomůže k dalšímu rozvíjení jejich schopností a znalostí v oblasti elektromobility,“ říká člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.

 

Škoda Auto podporuje technické vzdělávání v Česku dlouhodobě

Tyto aktivity i nadále plánuje rozšiřovat. V roce 2019 Škoda Auto darovala středním i vysokým školám 46 automobilů, 72 motorů, 34 převodovek, 158 počítačů a 31 dalších zařízení.

Celkem pak školám darovala 341 učebních pomůcek a zároveň podpořila výzkumné projekty na vysokých školách v celkové hodnotě vyšší než 100 milionů Kč. Do budoucna má Škoda Auto v úmyslu zaměřit se ve větší míře na základní školy.

Mladoboleslavská automobilka bude rovněž ve větší míře motivovat studenty ke studiu automobilových oborů a především pak cestu k uplatnění v praxi.

Škoda Auto aktuálně v Česku spolupracuje s téměř 20 vysokými školami. Nejde pak výhradně o vědu a výzkum. Pro studenty ale poskytuje i odborné stáže.

Dále absolventům univerzit nabízí mezinárodní trainee program zahrnující pracovní zkušenost v zahraničí společně s rozvojovým a motivačním programem pro studenty doktorského studia.

 

Na více souvisejících článků se podívejte níže:

ŠAVŠ hostila zasedání projektu JEUL, které podporuje rozvoj vysokoškolského vzdělání v Asii

Výzkumníci z VŠ báňské vyvíjí technologii na zkvalitnění zubních implantátů

Studentská formule není pouze o technice, body se dostávají i za byznys plán

 

Zdroj: Škoda Auto, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.