Vyberte možnost Stránka

Íránská krize jako palivo pro růst bitcoinu?

Íránská krize jako palivo pro růst bitcoinu?

Írán nese těžko smrt jednoho z jeho nejvýznamnějších, nejpopulárnějších a nejmocnějších lidí generála Kásima Sulejmáního. Ten zemřel po raketovém útoku vedeném z bezpilotního letounu Letectva Spojených států amerických 3. ledna u letiště v iráckém Bagdádu. Nevyzpytatelnost kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa se podtrhuje i na trhu s komoditami. Na odplatu Íránu nebylo třeba dlouho čekat. Íránská armáda vedla svými balistickými střelami útok cílený na dvě irácké základny, které slouží vojákům koalice, již vedou Spojené státy. V reakci na to stoupla cena zlata, palladia ale i kryptoměny bitcoin. Jde o aktiva, která investoři vnímají jako bezpečné přístavy. 

 

Zlato se dnes v české měně prodávalo i za více než 36 492 korun za jednu troyskou unci. To je jen o zhruba stokorunu nižší částka, než za jakou se jedna unce drahého kovu v korunách prodávala v dějinách dosud nejdráže. Rekordní ceny, necelých 36 600 korun za unci, dosáhlo zlato loni začátkem září. Jiný drahý kov, palladium, se právě teď prodává za vůbec nejvyšší korunovou cenu v historii, dnes poprvé přesahující 47 tisíc korun,“ řekl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Palladium je nejvíce zdražujícím aktivem letošního roku. Počínaje Novým rokem stoupla jeho dolarová cena o 6,8 %. Hodnota zlata vzrostla o 4,7 % za unci.

„Daří se ale také největší z kryptoměn, bitcoinu. Ten letos v dolarech zhodnocuje o více než patnáct procent. Je však mnohem rozkolísanější než třeba zmíněné drahé kovy a další konvenčnější aktiva,“ informoval Kovanda.

 

Korekce nebo signál k raketovému růstu? 

Cena bitcoinu po íránském raketovém útoku atakovala podle portálu Coindesk.com nový rekord v roce 2020. Překročila hranici 8,438 dolarů a to za pouhých 40 minut.

Ve prospěch zlata, palladia nebo bitcoinu hraje podle Kovandy nejistota spojená se vzrůstajícím napětím mezi USA a Íránem. Nejvíce se svět obává odvetných opatření mezi oběma velmocemi. Řeč byla i o možnosti rozhoření třetí světové války.

O růstu bitcoinu v důsledku hrozby nebezpečného konfliktu uvažuje i byznysový portál Forbes. Potenciální investoři tak ještě mají čas na přemýšlení, zdali do bitcoinu vložit peníze. Pokud se konflikt rozhoří do větší míry, tak se spekuluje, že cena bitcoinu vyletí ještě výš. Tato decentralizovaná kryptoměna by se stala klíčovým aktivem pro lidi z tohoto regionu.

Druhý pohled na věc má odborník na Kryptoměny a zakladatel burzy Kryptohned.cz Erik Zapletal.

„Ceny jsou pouze na local bitcoins. Podobná situace se odehrávala i loni v Zimbabwe. Jedná se pouze o několik málo obchodů. V celosvětovém měřítku to nemá žádný vliv na růst ceny BTC. BTC nyní jen provedl korekci, aby se vrátil na trendovou linii po předchozím raketovém růstu v první polovině loňského roku,“ řekl Zapletal. 

Zimbabwe v roce 2009 přestalo používat vlastní měnu. Svým obyvatelům dalo na výběr, jakou světovou měnu budou používat. Tímto krokem se ale africká země propadla do deflace. Loni vláda vrátila svoji měnu opět do oběhu a Zimbabwe se dostalo zpět do inflačního pásma a následně do hyperinflace. Tato skutečnost přinutila místní obyvatele přesměrovat svoji pozornost právě na bitcoin.

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy, Forbes, Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.