Vyberte možnost Stránka

Bitcoin míří k prolomení nového rekordu

Bitcoin míří k prolomení nového rekordu

Bitcoin se přehoupl přes hranici 17 tisíc dolarů. Pomalu se tak blíží k novému historickému rekordu – naposledy byl takto drahý počátkem ledna 2018. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ve svém komentáři uvádí, že se svět obává inflace a zadlužování vlád. To přitom hraje bitcoinu do karet.


Nejrozšířenější světová kryptoměna bitcoin již v úterý odpoledne před jednou hodinou prolomila cenovou úroveň 17 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Celková tržní kapitalizace této kryptoměny tak v současnosti dosahuje na bezmála 316 miliard dolarů.

Bitcoin je nyní nejdražší od prvních lednových dnů roku 2018, kdy splaskávala bublina, která se na trhu s touto kryptoměnou utvořila na sklonku roku 2017. Na jejím vrcholu, před Vánoci roku 2017, se bitcoin prodával až za více než 19 665 dolarů,“ řekl Lukáš Kovanda.

Ve své více než desetileté historii vykazoval bitcoin cenu v pásmu nad současnou úrovní 17 tisíc dolarů pouze po omezenou dobu. Až do současnosti šlo ve směs jen o krátkou dobu na přelomu let 2017 a 2018.

Bitcoinu nahrávají centrální banky

„Bitcoin je na dosah překonání cenového rekordu, ale také rekordu ve své tržní kapitalizaci. Její rekordní úroveň, 335 miliard dolarů, je již poměrně blízko její zmíněné dnešní úrovni, oněm takřka 316 miliardám,“  sdělil Kovanda.

Digitálním měnám podle Kovandy hraje do karet expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank, které dominuje americký Fed. Své kroky podniká kvůli zmírnění negativních ekonomických dopadů způsobených koronavirovou pandemií a protikoronavirových opatřeních.

„V důsledku extrémně expanzivní měnové politiky bezpříkladně klesají dluhopisové výnosy. Celkový celosvětový objem dluhu, který vykazuje záporný výnos, se nyní nachází nejvýše v historii. Vyplývá to z ukazatele Global Negative-Yielding Debt Index, který sestavují společnosti Bloomberg a Barclays,“ uvedl Kovanda.


Záporný výnos dluhu znamená, že investor do příslušného dluhopisu získá k datu jeho splatnosti méně peněz, než za kolik jej koupil, a to po zahrnutí kuponu, tedy úrokových plateb.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Daný objem dluhu v současné době dosahuje úrovně 17,05 bilionu amerických dolarů.

Dosavadní rekord z roku 2019 odpovídal 17,04 bilionu. Kovanda upozorňuje, že během posledních osmi měsíců se tato částka více než zdvojnásobila.

Záporný výnos dluhu znamená, že investor do příslušného dluhopisu získá k datu jeho splatnosti méně peněz, než za kolik jej koupil, a to po zahrnutí kuponu, tedy úrokových plateb. Dlužník – tedy emitent dluhopisu – tak dostává zaplaceno za to, že je mu možné peníze půjčit,“ řekl Kovanda.

Ve vzduchu visí zrychlení inflace

Bitcoin a další kryptoměny těží nejen ze zmiňované expanzivní politiky centrálních bank a jejich snižováním úrokových sazeb v rámci celé ekonomiky.

Investoři se kvůli měnové politiky podle Kovandy obávají zrychlení inflace.

„Právě bitcoin představuje stále oblíbenější pojistku proti inflaci. Klíčový představitel americké Citibank, Tom Fitzaptrick, který šéfuje produktům Citifxtechnicals, tak míní, že do konce roku 2021 se cena bitcoinu vyhoupne až na bezmála 320 tisíc dolarů, tedy takřka dvacetkrát výše, než kde je právě teď,“ sdělil Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: Konečně jsem mohl efektivně studovat jazyky, říká J. Temr

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi