Vyberte možnost Stránka

Vánoční dárky se letos kvůli slabé koruně prodraží

Vánoční dárky se letos kvůli slabé koruně prodraží

Vánoční dárky nejenom ze zahraničnich e-shopů se letos nevyplatí. Důvodem je slábnoucí koruna vůči euru. Slabší byla česká měna před vánocemi naposledy v roce 2014. Češi tak podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy budou letos čelit nejméně výhodnému kurzu za posledních šest let. Může být přitom ještě hůř.


Slábnutí koruny se předně už nyní projevuje i tak, že Čechům kvůli nevýhodnému kurzu zdražuje zboží ze zahraničních e-shopů. Následně se slabší koruna propíše také do vyšších cen v e-shopech tuzemských, které pochopitelně také z podstatné míry prodávají dovážené zboží, například elektroniku,“ řekl Kovanda.  

Vinou na oslabující koruně je především skutečnost, že druhá vlna koronavirové pandemie se již objevuje i v zemích, jež jsou klíčovými odbytišti českého exportu, jako je například Německo.

„Německá kancléřka Angela Merkelová po středečním jednání s hlavami šestnácti německých spolkových států jednoznačně deklarovala, že i náš západní soused nyní čelí druhé vlně pandemie.  Zároveň vyhlásila cíl snížení společenského setkávání lidí, kteří spolu nesdílejí domácnost, o 75 procent,“ sdělil Kovanda.

Uzavírka německého průmyslu by měla neblahý vliv na Česko

Karanténní opatření se v Německu prozatím podepisují pouze v rámci sektorů turistického ruchu, gastronomie nebo kultury. Hrozící uzavírka druhé nejsilnější evropské ekonomiky zahrnující například kompletní průmysl by měla dopady na český vývoz do Německa.

„Toto ochromení, k němuž snadno může dojít ještě před Vánoci, by tím pádem samozřejmě ochromilo i českou ekonomiku, zejména pak tuzemské vývozce. Horší kondice českého exportu následně vytvoří další tlak na oslabení koruny. Nelze tedy vyloučit ještě další oslabení koruny,“ uvedl Kovanda.

Pustí se do stabilizace koruny ČNB?

V Česku tak může ještě do Vánoc výrazně zdražit dovážené zboží od zmíněné elektroniky po oblečení. Například jde i o importované ovoce nebo zeleninu.

Trvale by koruna neměla ovšem oslabit nad úroveň kurzu 28 Kč za euro.

„V takovém případě by se totiž zřejmě do situace vložila Česká národní banka a prodejem části svých obřích devizových rezerv by kurz koruna stabilizovala pod úrovní kursu 28 korun za euro. Obavy z pádu koruny někam k úrovni třicet korun za euro jsou tedy neopodstatněné,“ informoval Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Startup 3Dsimo představuje dílnu do dlaně

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi