Vyberte možnost Stránka

Výzkumníci z VŠ báňské vyvíjí technologii na zkvalitnění zubních implantátů

Výzkumníci z VŠ báňské vyvíjí technologii na zkvalitnění zubních implantátů

Čeští výzkumníci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a ostravské firmy Timplant si dali za cíl vynalézt novou technologii úpravy titanových implantátů. Spojení ultrajemnozrnného titanu a unikátní povrchové úpravy povede k vývoji nového typu implantátů s přidanými vlastnostmi. Technologická agentura ČR (TAČR) tento projekt finančně podpořila třemi miliony korun ze státních prostředků v rámci programu ZÉTA.

„O projektové výzvě z programu ZÉTA jsme se dozvěděli od projektového manažera Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT), a protože už existovaly vazby na firmu Timplant, s.r.o., oslovili jsme ji, zda by do projektu nechtěla jít s námi. Nabídli jsme jim zázemí a zkušenosti. Fakulta materiálově-technologická, stejně tak jako CPIT, má skvělé technické vybavení, díky kterému je možné výzkum provádět,“ sdělila Kateřina Dědková z Vysoké školy báňské –Technické univerzity Ostrava.

Firma Timplant, s.r.o. již nyní používá k výrobě implantátů titanové materiály se speciální ultra jemnou strukturou, které jsou národním i mezinárodním unikátem. Aktuální projekt, na kterém pracuje společně s experty z Vysoké školy báňské –Technické univerzity Ostrava, nemá dle dostupných informací ve světě obdobu. Stejná nebo obdobná úprava povrchu titanu zatím nebyla nikde uvedena do praxe,“ uvedl předseda TAČR Petr Konvalinka,

Nová technologie povrchových úprav souvisí s titanem – respektive s takzvaným nanostrukturním titanem, který se využívá pro zubní implantáty.

„V prvním roce jsme vyvíjeli technologii úpravy povrchů, převáděli jsme ji z modelových vzorků na reálný implantát. Teď na upravený povrch vážeme různé látky, abychom zjistili, které z nich implantát vylepší natolik, aby úprava v konečném výsledku byla také nejvýhodnější pro pacienta,“ řekla Kateřina Dědková.

 

Dokončení projektu ještě v letošním roce

Výzkumníci se chystají porovnávat, jestli nová úprava povrchu bude mít vliv na strukturu nebo chemické složení. Analyzovat budou i biologické, mechanické a technologické vlastnosti nového typu povrchu.

„Podle zjištěných skutečností a nových poznatků pak budeme zkoumat také možnosti využití povrchu za účelem zvýšení bioaktivity studovaných materiálů. Zhodnotíme také, jaký přínos bude mít nová technologie pro pacienta, například zda se implantát bude lépe vhojovat do kostí a tím zefektivní léčbu,“ vysvětlila Kateřina Dědková.

K zahájení projektu došlo v roce 2018. Jeho dokončení bychom se měli dočkat ještě v letošním roce. Zdali se výhody vyvinuté technologie prokáží, pak její výhody budou moct pacienti v rámci šetrnější léčby ocenit už brzy.

 

Zdroj: TAČR, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.