Vyberte možnost Stránka

Konferencí Brno se zúčastnily špičky české energetiky

Konferencí Brno se zúčastnily špičky české energetiky

Energetika patří mezi důležité strategické odvětví. Pozitivně se projevuje na rozvoji dalších segmentů a růstu celé ekonomiky. V Quality Hotel Brno Exhibition Centre došlo v pořadí k patnáctému ročníku Konference Brno zaměřené právě na Očekávaný vývoj odvětví energetiky. Její cílem je výměna zkušeností a názorů u představitelů tohoto odvětví. Důležitým aspektem je i navázání spolupráce. Na této události nechyběly významné společnosti z oblasti energetiky z české a slovenské ekonomiky. V rámci události jsme si pro vás připravili rozsáhlé rozhovory. V prvním příspěvku se zaměříme na samotnou Konferenci o energetice. Ve druhém videu se pak můžete těšit na trendy v energetice. 

 

Tomáš Drápela, předseda Teplárenského sdružení ČR

Tomáš Drápela, předseda Teplárenského sdružení ČR

 

Konferencí o energetice je v České republice velké množství. Osobně jsem věrný Brnu a této konferenci už deset až dvanáct let. Je to dané tím, že mám Brno rád a také, že se tady potkávají lidé, kteří si mají co říct a baví se otevřeně. Navíc musím říct, že vždy dostanu med. Málokdy se mi stane, že je to taková jistota v energetice, že je to stále stejné a dostáváte med. Jezdíme sem rád, je to dobrá konference a budu-li příští rok pozván, tak určitě přijedu.“

 

Vladimír Štěpán, jednatel ENAS

Vladimír Štěpán, jednatel ENAS

 

„Velmi dobře. Střetly se tu diametrálně odlišné názory, což je pozitivní. Každý si z toho může vybrat, co si myslí, že je pravda nebo ne. Pokud je tady tisk nebo státní zaměstnanci, kteří o tom rozhodují, tak by se také měli zamyslet nad tím, co tady bylo řečeno. Řečníci byli jinak dost kvalifikovaní.“

 

Tomáš Holub, člen bankovní rady České národní banky

Tomáš Holub, člen bankovní rady České národní banky

 

„Jsem rád, že jsem dostal pozvánku na tuto energetickou konferenci. Jsem makroekonom, takže se energetikou systematicky nezabývám. Můj otec byl ale energetik a celý život pracoval v teplárenství. Mám k tomu tedy osobní vztah z dětství. Zároveň pro centrální banku je vývoj v energetice jedním z důležitých odvětví, které ovlivňuje například i vývoj inflace prostřednictvím cen elektřiny nebo vytápěním pro domácnosti. Snaha Evropy přejít na elektromobilitu je také trend, který bude významným způsobem ovlivňovat makroekonomické prostředí v České republice. Důvodem je fakt, že u nás je jedním z páteřních odvětví ekonomiky.“

„Pro mě je velice zajímavé tady být a slyšet zkušenosti z oblasti, které se sice nevěnuji, ale je pro mě důležitá. Myslím si, že je jasná tendence k tomu snižovat emise oxidu uhličitého. Tím pádem bude ten trend posilovat obnovitelné zdroje. Z tohoto pohledu já považuji za jeden z důležitých dlouhodobých zdrojů i jádro. Je to totiž bez emisní zdroj a je navíc na rozdíl od fotovoltaiky nebo od větrné energie stabilní. Může tak konstantně produkovat vysoké objemy energie. Myslím si, že v našem energetickém mixu ČR bude jádro hrát významnou roli ještě poměrně dlouho. V tomto poměru je hodně důležité, jak dopadnou v Evropě debaty ohledně klasifikace jádra. Jestli bude uznáno minimálně přechodně jako zdroj, který přispívá k cílům klimatické politiky v Evropské unii.“

 

Rozebírala se i elektromobilita

Vladimír Kubeček, energetický specialista VŠE v Praze

Vladimír Kubeček, energetický specialista VŠE v Praze

 

„Jsem tady po dlouhé době. Je tu hodně různorodé publikum včetně přednášejících. Je to obohacující v tom, že se dozvíme informace ze všech stran. Myslím si, že je to konference, která má pevné místo v kalendáři všech energetických konferencí v České republice.

Milan Poddaný, vedoucí energetické služby a management ŠKO ENERGO

Milan Poddaný, vedoucí energetické služby a management ŠKO ENERGO

 

„Musím přiznat, že jsem na prvním ročníku této konference. Je to klasická energetická konference, kde se mísí názory na transformaci energetiky a to je na tom to napínavé. Naše prezentace je zaměřena na to, jak přistupujeme ke dvěma tématům. Jde o elektromobilitu a CO2 neutralitu v horizontu následujících deseti let. Naše společnost je zodpovědná za budování infrastruktury v areálových závodů Škoda Auto a to nejenom v Mladé Boleslavi, ale i v Kvasinách a ve Vrchlabí.“

„S městem Mladá Boleslav jsme spolupracovali ve fázi studií, kde jsme předložili návrhy, jak by se i elektromobilita a infrastruktura dala budovat a řešit. Nicméně to rozhodnutí musí udělat město. Ve spolupráci s městem jsme instalovali pět nabíjecích stanic na území města Mladá Boleslav, které provozujeme a nabízíme všem obyvatelům města i ostatním možnost nabíjet. Máme statistiku, ke kolika nabíjení dochází. Jenom pro zajímavost na tom nejvýkonnějším nabíjecím stojanu máme zhruba pět vozů v průměru. Bohužel máme jen roční data. Tam je zajímavý vývoj, že elektromobilita pravděpodobně závisí na počasí, protože čím je tepleji, tím je víc elektromobilů a více nabití.“

 

Dytron navštěvuje Konference Brno pravidelně

Luděk Michera, obchodní ředitel Dytron

Luděk Michera, obchodní ředitel Dytron

 

„S firmou Konference Brno spolupracujeme dlouhodobě. Začali jsme před několika lety naší účastí na konferenci, která se týká automobilového průmyslu. Letos jsme již po několikáté účastníky a partnery konference pro dodavatele v energetickém průmyslu. “

 

Milan Šimoník, ředitel COGEN Czech

Milan Šimoník, ředitel COGEN Czech

 

„Na této konferenci jsem teprve druhý rok, i když jde o patnáctý ročník. Rád se sem po tom roce vracím. Jsem z Brna a jsem rád, že takováto zajímavá konference je právě v Brně. Většina akcí probíhá v Praze. Praha ty akce nějakým způsobem přitahuje a koncentruje. Je ale dobře, že ta debata probíhá tady. Konference hodně široký záběr – od té úrovně celkové koncepce Česko, Evropa, ale pak jde i o tu firemní úroveň.“

„Jsem ze sdružení COGEN Czech. Sdružujeme výrobce a provozovatele kogeneračních jednotek s plynovými, pístovými motory do velikosti 5 megawattů. Našimi členy jsou Tedom, ČEZ Energo, E.ON Energie, Innogy Energie, MVV a dalších asi padesát různých firem z oboru. V našem oboru je 300 megawattů takových jednotek. Jsou to malé stroje, takže jsme takový minoritní segment energetiky. Jak jsem dneska prezentoval, tak rosteme a v podstatě do deseti let by těchto malých strojů mělo být kolem 800 megawattů. To znamená, že i malé věci se stávají významnou součástí energetiky a je to ten trend, kdy se energetika decentralizuje. Už to ta není pouze o 1000 megawattových zdrojích, ale bude to kombinace velkých a malých. Pro mě je ten vývoj hodně zajímavý. Mluvil jsem vlastně i o Německu, protože je důležité sledovat, co se tam děje. V podstatě se můžeme v různých věcech inspirovat, i když to neznamená, že máme všechno kopírovat.“

 

Konference Brno se zaměřuje i na další oblasti. V dubnu se bude věnovat rozvoji kolových vozidel a výrobu vlaků a tramvají. Novinkou pro letošní rok bude konference zaměřená na zdravotní péči a očekávaný vývoj zdravotnictví. V říjnu dojde již k tradiční konferenci zaměřené na automobilový průmysl. Půjde o sedmnáctý ročník. Blok Konferencí Brno ukončí v prosinci událost věnující se rozvoji leteckého průmyslu.Pokud máte jako firma zájem se zúčasnit, neváhejte oslovit organizátory. Více informací se dozvíte na internetových stránkách www.konference.org

 

Také by vás mohlo zajímat:

Na Konferenci Brno se hovořilo o budoucnosti automotive, představila se i elektromotorka Böhmerland

Elektrifikace, autonomní letadla, inovace v aerospace a další, to byla Konference Brno

Jsme nakloněni všem subjektům podporujících rozvoj daných odvětví, říká P. Mandelík

Nároky na komplexnost výrobku a systémovou integraci neustále rostou, řekl Svoboda z firmy Dytron

Poslední dobou vnímáme zvýšenou poptávku po elektrifikaci, říká I. Szabó z Unis

 

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.