Vyberte možnost Stránka

Studentská formule není pouze o technice, body se dostávají i za byznys plán

Studentská formule není pouze o technice, body se dostávají i za byznys plán

Již v minulosti jsme informovali o týmu studentské formule z ČVUT eForce FEE Prague Formula. Nyní se zaměřujeme na další tým, kterým je CTU Cartech spadající rovněž pod České vysoké učení technické. Toto uskupení se skládá ze 30 studentů bakalářského, magisterského i doktorského studia převážně z Fakulty elektrotechnické. V týmu jsou ale i studenti ze Škoda Auto Vysoké školy, kteří mají na starosti byznys plán. 

 

Tomáš Chvojka, člen týmu byznys plán CTU Cartech

„Jsme tady s týmem CTU Cartech. Je to tým, který v současné době spojuje tým dvou univerzit, je to ČVUT v Praze a Škoda Auto Vysoká škola. ŠAVŠ zastupuje část statických disciplín ale z byznys plánu. Studenti z ČVUT dále vytvářejí auto jako takové a poté s ním závodí na závodech. V podstatě princip celých závodů a soutěže Formula student je vytvořit tým studentů, kteří budou schopni a budou si uvědomovat, jak takový závodní tým funguje, dokáží sestavit auto a dokáží vytvořit jakousi koncepci toho, jak by závodní tým nebo koncept mohl fungovat.“

 

Jaká je šance se zúčastnit na projektu formule, kdybych se připravil ke studiu na Škoda Auto Vysoké škole?

„De facto přijímáme veškeré nováčky, kteří k nám přijdou. Naše síto představuje práce v průběhu roku, kdy dáváme nováčkům určité úkoly, které musí plnit věci a které budou souviset s následující sezónou. Tím právě vytvoříme materiály, které potřebujeme do našich závodů v průběhu léta. Poté vybereme studenty, kteří budou reprezentovat náš tým v rámci závodů. Měli šanci se podívat na mezinárodní závodiště například ve španělské Barceloně nebo v holandském Assenu.



Mohl byste nám trochu přiblížit systém závodů?

„Studenti sestaví formuli a vytvoří si kompaktní tým – jakési jádro. To bude následně na závody jezdit se svým autem společně se svými disciplínami, které si připraví. Poté na těch závodech konkurují ostatním týmům z různých univerzit, ať už třeba z Německa, Holandska, Švýcarska atak dále. V této mezinárodní soutěži se studenti rozhodnou změřit své síly v rámci závodů, kdy formule jsou testovány například v akceleraci, skid backu a autocrossu. Otestují se tak veškeré vlastnosti jízdy formule a stejně tak se vyzkouší, jak je neprůstřelný byznysový koncept formule nebo výrobní koncept. Zjistí se rovněž na kolik procent byli studenti schopni vytvořit kompaktní tým a dokázali obstát ve všech disciplínách, které jsou na těchto závodech obsaženy.“

 

Jak jsou na tom české vysoké školy ve srovnání s ostatními státy?

„Když srovnám české studenty a české univerzity v mezinárodní konkurenci, tak si myslím, že české univerzity obstojí velice dobře. Mezi nejsilnější týmy patří v současné době právě CTU Cartech a tým z Brna, kdy obsazujeme přední příčky na veškerých evropských podnicích. Například se nám v České republice podařilo v celkovém bodování získat první místo. V Itálii se nám podařilo například umístit se na třetí příčce po celkovém součtu bodů.“

 

Každý student, který se účastní konstrukce, stavby, testování, závodu a dalších událostí pojících se k projektu, si vyzkouší praxi v technické, byznysové, lidské a jazykové dovednosti. 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.