Vyberte možnost Stránka

Zdravotní péče je pro Čechy stále více dražší

Zdravotní péče je pro Čechy stále více dražší

Zdravotní péče a výdaje na ni v Česku stále více rostou. Již třetí rok v řadě nabírá větších obrátek. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 miliardy korun a meziročně stouply o 11 procent. Nejvýznamněji se na růstu podílely výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu. Více o tom již informuje Český statistický úřad (ČSÚ)

 

Česko figuruje mezi státy, v nichž se zdravotní péče financuje zejména přes povinné zdravotní pojištění.

„V roce 2018 zdravotní pojišťovny financovaly dvě třetiny veškeré zdravotní péče v Česku. Meziročně jejich výdaje vzrostly o 32 miliard korun na rekordních 284 miliard. Na tomto nárůstu se nejvíce podílely výdaje za ambulantní léčebnou péči, které se zvýšily o 23 %, upozorňuje vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská.

Pouze za ambulantní péči u specialistů zaplatily zdravotní pojišťovny částku o třetinu vyšší než v předchozím roce, tedy celkem 55,2 mld. Kč. Rostoucí výdaje pojišťoven byly významně ovlivněny změnami úhrad právě v oblasti specializované ambulantní péče.

 

Domácnosti využijí nejvíce protředků na léky

Celkem 18 % výdajů na zdravotní péči, 78 mld. Kč, šlo z veřejných rozpočtů. Většina pocházela ze státního rozpočtu. Pouze malá část z rozpočtů krajů nebo obcí. Ze státního rozpočtu je hrazena především dlouhodobá péče ve formě lůžkové péče či peněžitých dávek.

Soukromé zdroje financování zdravotní péče reprezentují v českém prostředí hlavně domácnosti, které v roce 2018 zaplatily 58 mld. Kč, tedy 13 % celkových výdajů na zdravotní péči, ze svých vlastních zdrojů.

Polovina výdajů na zdraví z kapes domácností padne na léky. Za doplatky na léky na recept zaplatili lidé v roce 2018 přes 12 miliard a za volně prodejné léky skoro 16 miliard korun. Meziročně tak výdaje českých domácností za léky stouply o 8,4 % a každý obyvatel tak v průměru za léky zaplatil 2 611 korun,“ uvádí Vladimíra Kalnická z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ.

 

Výdaje zdravotní péče v ČR jsou ve vztahu k HDP v EU nižší

Skoro třetinu výdajů na zdraví, 18 mld. Kč, pak lidé zaplatí v ambulancích, především u zubařů.

V roce 2018 výdaje na zdraví rostly rychleji než HDP a jejich podíl se tak zvýšil na 8,1 %, tedy na hodnotu z roku 2014.

„Výdaje na zdravotní péči v České republice ve vztahu k jejímu HDP patří v rámci zemí EU dlouhodobě k těm nižším. V roce 2017 dosáhl průměr za země EU28 u tohoto ukazatele hodnoty 9,8 % HDP a Česká republika se umístila na pomyslném žebříčku zemí na 17. místě za Bulharskem a Řeckem,“ říká předseda Českého sttistického úřadu Marek Rojíček.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Česká republika má v EU čtvrtý nejvyšší podíl podnikatelů

Nepotřebné věci darujte do takzvaný charitních šatníků

 

 

Zdroj: ČSÚ

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.