Vyberte možnost Stránka

Nepotřebné věci darujte do takzvaný charitních šatníků

Nepotřebné věci darujte do takzvaný charitních šatníků

Máte plno nepotřebného oblečení, které již nehodláte vůbec nosit? Pak se nabízí několik možností. Nepoužívané oděvy buď prodat, vyhodit do odpadu, nebo navrátit zpět do šatny. V tuzemsku můžete ale využít i takzvaných charitních šatníků. Výhoda je skutečnost, že jej můžete využít i pro jiné nepotřebné věci. Nejde tak výhradně o oblečení. Můžete pak pomoci lidem v nouzi, jež se bez finanční a hmotné pomoci neobejdou.

 

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že největší část lidí bez domova žije v Moravskoslezském kraji. Na druhém místě figuruje Praha a tu následuje Jihomoravský kraj.

„Přesné počty lidí bez domova nikdo nezná. Podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí se celkový počet lidí bez vlastní střechy nad hlavou, tedy i těch, kdo přebývají v ubytovnách či azylových domech, odhaduje na sedmdesát tisíc. Velkou část dnes tvoří mladí lidé do třiceti let, stejně tak přibývá lidí bez přístřeší v důchodovém věku. V Praze může být lidí bez domova hrubým odhadem okolo pěti až sedmi tisíc,” uvádí ředitelka Česká asociace streetwork Martina Zikmundová.

Největší problém představuje plýtvání potravin. Podle studie Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která vyšla během Světového dne výživy v roce 2018, až třetina celosvětově vyprodukovaných potravin nenalezne vůbec uplatnění. Za rok se pak vyhodí jídlo, jehož cena dosahuje hodnoty 990 miliard dolarů (22 bilionů Kč).

 

Nepotřebné věci mohou využít senioři

Přispět k dobré věci nemusíte ale výhradně potravinami nebo oblečením. Možné je darovat například nevyužívanou elektroniku, nábytek, různé doplňky nebo kuchyňské nádobí.

Tyto věci se mohou hodit i seniorům bez finančních prostředků.

 

Jak charitní šatníky fungují?

Na internetu lze dohledat mnoho charitativních a neziskových organizací, které sbírají věci pro dobré skutky. Stačí je zkontaktovat a domluvit se na předání věcí.

Následně se vydáte do kamenné pobočky, kde ke samotnému sběru dochází. Důležité je poskytnout nepoškozené, čisté, neroztrhané, nerozbité a zachovalé věci. Nezapomínejte na to, že je budou užívat další lidi.

„Každý charitní šatník se vymezuje na trochu jiný typ vybíraných věcí a má svá vlastní pravidla. Můžete darovat oblečení, obuv, kosmetiku, elektrotechniku, domácí spotřebiče nebo nádobí, ale i kusy nábytku nebo jídlo, a to pro lidi ve věku od 0 do 100 let. Navíc se nevymezuje jenom na Českou republiku. V případě velké přírodní katastrofy kdekoliv na světě, zaktivizují charitativní organizace své síly a poskytnou humanitární pomoc těm, kteří se stanou obětí katastrofy,“ říká Martina Zikmundová.

Tyto služby nabízejí například Charita České republiky, Český červený kříž, Sue Ryder, Armáda spásy, Restart shop, charitativní obchůdek ADRA. Využít můžete ale i oranžové kontejnery, do kterých můžete vkládat nevyužívané oblečení a textil.

 

Jako Tývka.cz podporuje osvětové projekty a události:

Daruju krev chce expandovat do rozvojových států, kde nejsou peníze

Charitativní ADRAběh zaznamenal rekordní účast a skvělé počasí

Na SZŠ a VOŠZ MB došlo k náboru dárců dřeně, přihlásil se rekordní počet žáků

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.