Vyberte možnost Stránka

Česká republika má v EU čtvrtý nejvyšší podíl podnikatelů

Česká republika má v EU čtvrtý nejvyšší podíl podnikatelů

Celková míra zaměstnanosti během čtvrtého čtvrtletí 2019 klesla o 21,6 tisíce na 5304,7 tisíce osob. Počet nezaměstnaných podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) se snížil o 1,8 tisíců. Obecná míra nezaměstnanosti mezi patnáctiletými až 64letými meziročně stagnovala na 2,1 %. Česká republika figuruje mezi zeměmi Evropské unie jakožto země s nejvyšším podílem počtu sebezaměstnaných (jde o zaměstnavatele a pracující na vlastní účet). Informoval o tom Český statistický úřad

 

„Přes pokračující pokles je podíl podnikatelů v Česku v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stále jeden z nejvyšších. Vůbec nejvyšší podíl podnikatelů je v peněžnictví a pojišťovnictví, v informačních technologiích a v odvětví nemovitosti a pronájem. Naopak v zemědělství podniká v Česku jen přes 20 % pracujících a v Evropské unii je to každý druhý,“ říká Marta Petráňová, z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Průměrný počet zaměstnaných, očištěný od sezónních vlivů, se ve 4. čtvrtletí 2019 proti 3. čtvrtletí 2019 snížil o 4,6 tisíc osob.

 

Více sebezaměstnaných je pouze v Řecku, Itálii a Polsku

Počet pracujících meziročně klesl o 21,6 tis., tj. o 0,4 % na 5 304,7 tis. Počet mužů se snížil o 6,8 tis. a počet žen o 14,8 tis. Počet zaměstnanců se snížil o 5,6 tis. na 4 425,5 tis. Zároveň klesl počet podnikatelů (sebezaměstnaných) o 15,8 tis., Způsobilo to zejména snížení počtu podnikatelů se zaměstnanci (zaměstnavatelů).

Jak jsme již výše zmínili, tak Česku patří v Evropské unii s ohledem na počet sebezaměstnaných čtvrté místo. Vyšší podíl zaznamenalo pouze Řecko, Itálie a Polsko. Státy, jako jsou Německo nebo Rakousko mají výrazně nižší podíl sebezaměstnaných.

 

Další příspěvky od Českého statistického úřadu naleznete níže:

Strojírenství mělo dopad na pokles průmyslové produkce

Nepotřebné věci darujte do takzvaný charitních šatníků

Česko stále více spoléhá na pracovníky z ciziny, převyšují občané ze třetích zemí

Sociální sítě používá v Česku stále více firem k náboru zaměstnanců

 

Zdroj: ČSÚ

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.