Vyberte možnost Stránka

Obchody na vsi čelí kvůli dvojí kvalitě likvidačním pokutám

Obchody na vsi čelí kvůli dvojí kvalitě likvidačním pokutám

Obchody na vsi a drobní živnostníci čelí likvidačním pokutám. Důvodem je zákon o zákazu dvojí kvality potravin. Toto nařízení mělo pomoci k nápravě České republiky a zbavení nálepky „odpadkového koše Evropy“. Češi totiž často v obchodech narážejí na méně kvalitní a více šizené potraviny, než které jsou k dostání pod stejným označením a v totožném obalu v Německu, Francii nebo Švýcarsku. Více o této problematice ve svém komentáři hovořil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

 

Ministerstvo zemědělství nyní komplikuje situaci právě provozovatelům menších obchodů včetně „obchůdků na vsi“. Připravilo totiž návrh zákona, který může způsobit jejich likvidaci.

Starší lidé a senioři tak mohou mít v budoucnu reálný problém s nakupováním. Za ním pak budou muset dojíždět delší vzdálenosti do větších měst.

„Podle návrhu zákona, který ministerstvo koncem loňského roku poslalo do sněmovny, má totiž právě i obchůdek na vsi nést vedle výrobce odpovědnost za to, že ve stejném obalu se za hranicemi České republiky neprodává kvalitnější potravina, ať už lepší čokoláda nebo méně šizený džus. Pokud si to obchůdek na vsi nepohlídá, hrozí mu pokuta50 milionů korun. Něco takového si samozřejmě pohlídat nijak nemůže,“ řekl Kovanda.

 

Obchody získaly podporu od Bruselu

Sněmovní zemědělský výbor, který návrh zákona již projednával, odmítl pozměňovací návrh, aby konečný prodejce odpovědnost za nepatřičnou dvojí kvalitu výrobku nenesl a měl ji jen výrobce, resp. ten, kdo může jejich výrobu ovlivnit (např. řetězec, jenž prodává zboží pod vlastní značkou),“  dodal Kovanda.

Kriticky se k návrhu zákona vyjádřil i Brusel. Jestliže navrhovaná legislativa projde, pak může skončit v Česku velké množství malých obchodů – ve valné většině vesnické. Přitom jde o skutečnost, kterou nemohou ovlivnit.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Kazítka ve spotřebním zboží? Jde o mýtus nebo skutečnost?

Zdravotní péče je pro Čechy stále více dražší

Smartlook: zjistěte, jak se uživatelé chovají na webu

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi