Vyberte možnost Stránka

Koronavirus urychlí robotizaci, jaké jsou obavy zaměstnanců?

Koronavirus urychlí robotizaci, jaké jsou obavy zaměstnanců?

Koronavirus bude mít na svědomí urychlení digitalizace a robotizace napříč všemi oblastmi podnikání. O těchto trendech informuje portál Profesia.cz. Stejný portál se zaměřil i na samotné zaměstnance na otázky, zdali se obávají ztráty zaměstnání. Jak se může tato situace projevit na trhu práce?

 

Propuknutí koronavirové pandemie během posledních třech měsíců změnilo podmínky pro podnikání společností. Změnilo se i nahlížení na trh v souvislosti se zákazníky a spotřebiteli.

Digitální tranformace není již delší dobu žádnou neznámou. Covid-19 urychlil ale její tempo. Aktuální neblahá situace se počátečně neblaze podepsala v poptávce i nabídce. Nyní je podle Profesia.cz na spadnutí i šok technologický.

Společnosti, které pak nedokáží eliminovat zranitelnost vůči pandemiím, budou čelit znatelné nevýhodě.

 

Koronavirus nutí měnit priority firem

Mnoho oborů pocítilo během posledních dvou měsíců oddělení firem s pokročilejší digitalizací od těch ostatních.

Některé společnosti pouze změnily způsob interní komunikace a kontaktu s klienty, jiné úplně přerušily činnost. Mnohým firmám se zase vyplatilo, že mají dobře vyřešenou dodávku „v posledním kroku“ nebo funkční e-shop.

Díky tomu dokázaly prodávat své zboží i v době karanténních opatření.

 

Jak je to s výrobníky podniky?

Velké množství výrobních podniků přizpůsobilo výrobu současným potřebám. Konkrétně jde o textilní provozy, jež se rychle přeorientovaly na šití roušek. Dodavatelé plastových dílů na druhé straně začali vyrábět ochranné masky a štíty. Chemické a potravinářské podniky zase vyčlenily část kapacit pro výrobu dezinfekce.

Jestliže se ale výrobci chtějí připravit na budoucnost, měli by se zaměřit na flexibilitu svých výrobních kapacit, což znamená automatizaci a robotizaci.

Otázkou zůstává, zdali se máme obávat robotů. Společnost je v současnosti v tomto ohledu více nakloněná nadcházejícím změnám. Ty do jejich životů vnášejí právě nové technologie. I po koronavirové pandemii tak pravděpodobně budou využívat dodávek „ke dveřím“.

 

Jak je to tedy s obavami zaměstnanců?

Některé firmy rozvolní klasický kancelářský pracovní model. Napříč mnoha obory se minimalizuje přímý kontakt se zákazníky a klienty a očekává se také rozvoj telemedicíny.

Přijmou ale lidé i to, že technologie zasáhnou do jejich profesního života a mnozí z nich budou muset hledat uplatnění jinde? Automatizuje se nejen výroba, ale i klientské, administrativní a ekonomické systémy, testuje se využití samořídících automobilů, robotů pro doručování zásilek, hovoří se o automatizaci velké části manažerských činností.

„Bojí se lidé robotizace a automatizace? Výsledky ankety na našich stránkách ukazují, že situace není jednoznačná. Více než třetina (36 %) lidí uvedla, že pracují v profesi, kterou robotizace neovlivní. Další téměř pětina (19 %) se s robotizací již potkává, ale neznamená pro ně ohrožení. Obavy z toho, že robotizace v blízké době ovlivní jejich práci, ale vyjádřilo 17 % respondentů, a dalších 14 % lidí už kvůli ní muselo dokonce svou pozici změnit. Poměrně velká část lidí – 14 % – nedokáže situaci posoudit,“ uvádí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Masdar City je město budoucnosti, u vzniku jsou i české firmy

BMW pokračuje v elektrifikační strategii, představí BMW iX3

 

Zdroj: Profesia.cz

O autorovi