Vyberte možnost Stránka

Investiční příležitosti v době pokoronavirové

Investiční příležitosti v době pokoronavirové

Investiční příležitosti a doba po koronaviru? To je častá otázka lidí, kteří nevědí, kam vložit peníze v době, kdy jsme přečkali nejtěžší okamžiky pandemie. Další otázkou je skutečnost, jak se současné změny jako jsou zrušení daně z nabytí nemovitosti, možnost odkladu splátek kvůli koronaviru, uvolnění limitů u nových hypoték a další ovlivní trh s nemovitostmi a chování lidí. Více se už dozvíte v novém příspěvku.

 

Trh s nemovitostmi se ani vlivem pandemie nezastaví. Lidé stále potřebují bydlet a Česko navíc zvládá karanténu velice dobře. Z našich zkušeností víme, že zákazníci tuto dobu vnímají jako dobrou příležitost ke koupi. Developeři jim navíc vycházejí vstříc různými bonusy, slevami či splátkovými kalendáři. Z nemovitostí se tedy stává ještě lukrativnější investiční artikl, než doposud,“ říká Kamil Dunaj z developerské společnosti Getberg.

Kupující nemovitostí kvitují uvolňování podmínek u hypoték a zrušení 4procentní daně. Naspořené peníze lze pak využít na lepší vybavení. Tento bod se dotýká starších nemovitostí, pozemků a komerčních nemovitostí.

Novostavby se dočkaly osvobození od 4% daně už dříve. Opatrnější jsou v tomto ohledu banky. Před vypuknutím koronaviru vyřizovaly hypotéky prakticky na počkání. V současnosti se ale protahuje proces schválení kvůli důkladnější kontrole. Pro koupi nemovitosti na bydlení ale nikdy nebyla vhodnější doba.

 

Nemovitosti jsou stále zajímavějším typem investic

Před koupí nemovitosti je zapotřebí důkladného výběru. Během koupě od developera, je pouze malá šance, že by se propadla cena. S hodnotou nemovitosti může zahoupat plánovaná stavba dálnice nebo skládky. Těchto případů je ale v Česku poskrovnu.

Během investování do nemovitostí je nutné mít reálná očekávání. Jestliže investor prahne po výnosech v řádech desítek procent, není ochoten si počkat na příležitost a v oboru se příliš neorientuje, jde o velmi rizikovou investici.

Boom českého nemovitostního trhu v době nízkých úrokových sazeb způsobil významný růst zájmu o investice do nemovitostních fondů. Dobrou investiční volbu představují nemovitostní fondy i nyní v době ovlivněné covid-19. Prostřednictvím realitních fondů mohou i drobní investoři vložit své finanční prostředky například také do komerčních nemovitostí.

Potenciální investor by měl vedle vykázaného historického zhodnocení sledovat i jiné důležité ukazatele fondu. Výhodou je transparentnost a přísná regulace u fondů s licencí České národní banky oproti fondům se sídlem v zahraničí. Předpokladem pro střednědobě udržitelný výnos je kvalitní skladba portfolia. Výhodou jsou fondy s větším počtem nemovitostí s bonitními nájemci a hlavně dlouhodobými nájemními smlouvami,“ říká Roman Latuske ze skupiny ZDR Investments.

„Já osobně si myslím, že dnes je nejlepší doba na investice do pozemků. Je jich málo a snadno jim můžete zvýšit hodnotu zakoupením projektu či postavením domu. Ten pak můžete pronajímat nebo prodat. Pozemek je velice flexibilní. V ideálním případě bych však nakupoval mix nemovitostí za Prahou – pozemky, byty i domy. U těch bych se díval na velikost zahrady,“ uzavírá Kamil Dunaj z Getberg.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Ebike Fest v Praze přinese testování desítek elektrokol

Izrael uvažuje o home office pro zaměstnance veřejné sféry

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi