Vyberte možnost Stránka

Česko trápí zdražující potraviny, na vině je koronavirus

Česko trápí zdražující potraviny, na vině je koronavirus

Česko pocítilo dopady koronaviru i v potravinách. Meziročně zdražila zelenina nebo ovoce. Vyšší ceny zaznamenáme i u dalších potravin, mezi nimiž figuruje mouka, vepřové maso nebo uzeniny. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy toto zdražení v čistém efektu způsobila koronavirová krize – v meziročním srovnání však nikoli. Míra inflace v ČR v květnu klesla pod úroveň tří procent, a to poprvé od loňského října. Zůstala však nad předpokladem trhu.

 

Koronavirová krize však v důsledku spotřebitelské ceny v ČR v čistém efektu snižuje. Podle prognózy ČNB z letošního února, sestavené tedy ještě před propuknutím koronavirové krize, měla v květnu cenová hladina růst meziročním tempem 3,2 procenta,“ oznámil Kovanda.

Koronavirová krize způsobuje citelné zdražení zeleniny nebo ovoce. Na opačném pólu ale výrazně snižuje například cenu pohonných hmot.

„V květnu oproti dubnu dále zdražovalo ovoce, zelenina už naopak zlevnila. Polevuje tedy tlak na růst cen způsobený zhoršenou propustností hranic a omezenými možnostmi dovozu ze zemí jako Itálie nebo Španělsko, těžce zasažených koronavirovou nákazou,“ sdělil Kovanda.

 

Zdražení vepřového masa nezpůsobil koronavirus

Pokud bychom srovnaly ceny ovoce a zeleniny meziročně, tak se dobereme výsledku, že zdražují. V tomto ohledu jsou dražší i mouka, vepřové maso nebo uzeniny. Meziroční zdražování nejde ale podle Kovandy ruku v ruce s koronavirovou pandemií.

„V případě dražší mouky je na vině ne zcela uspokojivá úroda obilovin v loňském roce a také růst cen energií a lidské práce v zemědělství. Za meziročním zdražováním vepřového a uzenin je třeba hledat především důsledky epidemie afrického moru prasat, která v roce 2018 propukla v Číně. Od té doby se rozšířila do asijských, ale i evropských zemí a přiměla farmáře rozsáhle vybíjet chovy prasat,“ uvedl Kovanda.

Vybíjení chovů se podepisuje na nižší nabídce vepřového masa na čínském trhu. Čína tuto živočišnou komoditu z toho důvodu začala importovat ze zahraničí. Kvůli tomuto faktoru došlo ke zhoršení dostupnosti vepřového. To se nyní projevuje i na tuzemském trhu – konkrétně pak na zdražování.

„Meziměsíčně hrálo v květnu zásadní roli letošní navýšení spotřební daně z alkoholu a tabáku. Její náběh do tržní praxe je postupný, například kvůli doprodávání zásob pořízených ještě v době nižšího zdanění, takže se citelně projevila právě i v květnu. Evergreenem zdražování posledních měsíců a čtvrtletí je růst cen bydlení a energií,“ sdělil Kovanda.

 

Postupně přijde stagnace cen elektřiny a pokles cen plynu

V souvislosti s nájemným nebo elektřinou se podle Kovandy trendy růstu cen postupně zmírňuje. Koronavirová krize pak pozvolna zapříčiní stagnaci cen elektřiny a pokles cen plynu. Důvodem je skutečnost, že po energiích kvůli hospodářskému útlumu se snižuje globálně poptávka.

V červnu nelze podle Kovandy vyloučit ani návrat inflace na úroveň tří procent. Může se přehoupnout i přes tuto úroveň. Druhá polovina roku bude typická pro zesílení dezinflačních tlaků.

Míra inflace se tak postupně sníží na úroveň inflačního cíle ČNB ve výši dvou procent.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Izrael uvažuje o home office pro zaměstnance veřejné sféry

Masdar City je město budoucnosti, u vzniku jsou i české firmy

 

Zdroj:  Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi