
Masdar City je město budoucnosti, u vzniku jsou i české firmy

Masdar City je město budoucnosti. Jeho počátky se připisují k roku 2006, kdy začalo vyrůstat pouze pár kilometrů od Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. V současnosti jej obývá přes dva tisíce obyvatel a nepřestává růst. Jde o měst město plné ekologických řešení, technologických novinek, které pracuje pouze s obnovitelnými zdroji. Pozitivní je skutečnost, že u vzniku nechybějí ani české firmy.
Masdar City se buduje pomocí osvědčených postupů, které využívají udržitelných stavebních materiálů a energeticky účinných technologií.
Celé město je tak nadstandardně šetrné vzhledem ke spotřebě elektrické energie nebo vody a dalších zdrojů. Veškerou energii vyrábějí pouze obnovitelné zdroje.
Projekt Masdar City pomáhá výzkumným a vývojovým iniciativám a inovativním pilotním projektům na podporu inteligentních technologií.
Technologie se zde instalují a zkoušejí v náročných podmínkách.

Zdroj: www.masdar.ae
Masdar City zkoumá i potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu
Město vyznává šetrný postoj k životnímu prostředí. Nezapomíná ani na ekologickou dopravu. Klasické automobily tak zůstávají na kraji města. V ulicích jezdí výhradně bezemisní vozítka. Především jde o elektromobily.
Jeden z pilotních program se zaměřil rovněž na potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu.
Architekti města se potýkají s velkou výzvou. Prostřednictvím nejmodernějších technologií budují na území tohoto nehostinného a vyprahlého prostředí příjemné místo pro život.

Zdroj: www.masdar.ae
Masdar City má oproti okolní krajině výrazně nižší teplotu
Na komplexním návrhu Masdar City se podílí tým kolem britského architekta Sira Normana Fostera.
Od samotných prvopočátků využívá znalostí tradičních stavebních prvků arabských měst. Budovy jsou z toho důvodu situovány tak, aby vrhaly stín co nejefektivněji na veřejné komunikace a sousední budovy.
Jde o způsob, který napomáhá ve snížení teploty. Teplota pak průměrně dosahuje v Masdar City až o 20 °C nižší hodnoty oproti okolní krajině mimo město.
Klimatizace, bez níž se budovy neobejdou používá chlad pocházející ze spodních vrstev země.
V Masdar City nechybí česká stopa
Nedílnou součástí je i ekologické osvětlení. Jednu z konkrétních technologií, která se týká této oblasti, zajišťuje česká společnost Lightway.
„Pomocí našich světlovodů se zde bude osvětlovat například prostor podzemní dráhy,“ řekl ředitel společnosti Lightway Jakub Brandalík.
„Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či střeše. Následně světlo vedou vysoce reflexním tubusem přímo do interiéru, který potřebujete prosvětlit,“ sdělil Brandalík.
Tento způsb dostává do prostoru světlo. Nejde pak o teplo, které je nutné, aby zůstalo venku.
„Vhodné využití zde má i náš patent Lightway Blue Performance, který zajišťuje že ve světlovodu i při obrovském rozdílu teplot nekondenzuje voda,“ vysvětluje Jakub Brandalík, Lightway.
Mezi další české společnosti, jež pomáhají Masdar budovat, patří například výrobce mobiliáře z Bílovic mmcité, který dodává do města budoucnosti odpadkové koše, popelníky či stojany na kola, zájem prý je i o chytré lavičky.
Také by vás mohlo zajímat:
Chytrá aplikace Mobilní Rozhlas se rozšiřuje do dalších měst
Lafluence podporující firmy influencery získala 20 mil. investici
Zdroj: Tývka.cz