Vyberte možnost Stránka

České malé a střední firmy jsou nejodolnější ve vyspělém světě

České malé a střední firmy jsou nejodolnější ve vyspělém světě

České malé a střední společnosti jsou v době koronavirové pandemie vůbec nejodolnější v celém hospodářsky vyspělém světě. O nové studii ekonomů ze Spojených států referuje ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

Novou studii, kterou vytvořili čtyři ekonomové působící v USA zveřejnil tento týden americký Národní úřad pro ekonomický výzkum.

„Ekonomové vycházejí z dat za sféru malých a středních podniků v sedmnácti ekonomicky vyspělých zemích světa (Belgie, ČR, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Spojené království). Vypočítávají, jak se změnila pravděpodobnost jejich bankrotu v době letošní koronavirové krize,“ sdělil Kovanda.

Pravděpodobnost bankrotu stoupá nejméně v Česku a to z 8,2 na 13,6 procenta. Jde pouze o rozdíl odpovídající 5,4 procentního bodu. Největší šance bankrotu je naopak v Itálii a to z 9,9 na 22,7 procenta. Tedy o 12,8 procentního bodu.

 

Rozhodla různá struktura ekonomiky v době úderu krize

„Tyto údaje ovšem předpokládají, že vlády sledovaných zemích nepřistoupí k podpůrným opatřením. Hodnotí tedy odolnost sektoru malých a středních podniků v čase koronavirové krize, pokud by byl ponechán svému vlastnímu osudu,“ uvedl Kovanda.

Rozdílné dopady koronavirové krize pojící se k riziku bankrotu v jednotlivých sledovaných zemích způsobuje především různá struktura ekonomiky v době úderu krize. Rovněž jde o vlastní finanční sílu hodnocených firem.

„Do výpočtu autoři studie zahrnují dopad nabídkových, poptávkových, odvětvových a celkových šoků, jimiž koronavirová krize poznamenává sektor malých a středních podniků ve sledovaných zemích. Za malé a střední podniky považují ty s méně než 250 zaměstnanci. Například v EU tyto podniky podle studie představují 99,8 zaměstnávajících firem, zodpovídají za 65 procent zaměstnanosti v soukromé sféře a za 54 procent ekonomického výkonu soukromé sféry,“ dodává Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Košík.cz dotuje důchodcům respirátory, roušky a hotová jídla

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi