Vyberte možnost Stránka

Bitcoin dosáhl nového historického rekordu

Bitcoin dosáhl nového historického rekordu

Bitcoin v pondělí 30. listopadu dosáhl nového historického rekordu, když překonal svůj dosavadní rekord z konce roku 2017. Server Coindesk uvádí, že přesáhnul hodnotu 19 850 dolarů. Jeho rekord z roku 2017 přitom odpovídal 19 665 dolarů. Více o tom ve svém komentáři referuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


„Bitcoinu svědčí současná vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank. Ta stlačuje úrokové sazby, včetně těch na vládních dluhopisech, a umožňuje tak vládám se dále rapidně zadlužovat. Případně je připravena odkupem dluhopisů v duchu takzvaného kvantitativního uvolňování vládám úroky na dluhu stlačovat,“ uvádí Kovanda.

Kovanda upozorňuje na to, že jde i o případ České republiky. Daňový balíček, jenž předminulý týden schválila Sněmovna, by nebyl podle Kovandy myslitelný bez vysoce expanzivní měnové politiky centrálních bank.

Česká národní banka může od letošního jara v případě potřeby na sekundárním trhu odkupovat i dlouhodobé české vládní dluhopisy. Proto je jen těžko představitelný rozvrat českých veřejných financí, před nímž v souvislosti s přijetím balíčku nyní někteří politici a ekonomové varují,“ sdělil Kovanda.

V Česku rozvrat veřejných financí nehrozí

Expanzivní měnová politika Evropské centrální banky podle Lukáše Kovandy způsobila situaci, kdy investoři platí Řecku za to, že mu na dva roky půjčují. Řecko má přitom podle říjnové prognózy Evropské komise letos vykázat dluh zhruba 207 procent HDP. Oproti České republice jde o více než pětinásobek.

„Je tak prakticky nepředstavitelné, že by mohl v ČR v jakkoli dohledné době nastat rozvrat veřejných financí, když s pohodlným zajištěním svého financování nemá problém mnohonásobně zadluženější Řecko,“ uklidňuje Kovanda.


Celkový celosvětový objem dluhu, který vykazuje záporný výnos, se nachází nejvýše v historii. Vyplývá to z ukazatele Global Negative-Yielding Debt Index

Říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Dlouhosobě přitom vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank rizika přináší. Před nimi se přitom kryjí investoři uložením peněz do digitální měny bitcoin. Díky tomu se podle Kovandy tato kryptoměna právě překonala rekord a atakuje hodnotu 20 tisíců dolarů.

Globální dluh dosahuje rekordu

„Celkový celosvětový objem dluhu, který vykazuje záporný výnos, se nachází nejvýše v historii. Vyplývá to z ukazatele Global Negative-Yielding Debt Index, který sestavují společnosti Bloomberg a Barclays,“ varuje Kovanda.

V polovině listopadu dosahuje 17,05 bilionu dolarů. Současný rekord z roku 2019 odpovídal 17,04 bilionu. Za uplynulých osm měsíců se podle Kovandy údaj více zdvojnásobil.    

Záporný výnos dluhu znamená, že investor do příslušného dluhopisu získá k datu jeho splatnosti méně peněz, než za kolik jej koupil, a to po zahrnutí kuponu, tedy úrokových plateb,“ uvádí Kovanda.

Dlužník neboli emitent dluhopisu tak dostane zaplaceno za to, že je mu možné peníze půjčit.  Záporný výnos aktuálně vykazují podle Kovandy právě i dvouleté dluhopisy řecké vlády. Athénské vládě tak mezinárodní investoři zaplatí za to, že ji mohou na dva roky finanční prostředky půjčit.

Sháňka po nemovitostech a kryptoměnách

Kvůli růstu objemu aktiv způsobených expanzivní politikou centrálních bank v čele s americkým Fed, stoupá mezi investory po celém světě sháňka po aktivech, která inflaci pokrývají, nebo jsou proti ní odolnější.

Mezi nimi přitom krom nemovitostí figurují i kryptoměny.

Bitcoinu a dalším kryptoměnám svědčí nejen samotná zmíněná extrémně expanzivní politika centrálních bank, jejímž klíčovým cílem je stlačování úrokových sazeb napříč ekonomikou, včetně tedy výnosů dluhopisů,“ informoval Kovanda.

„Tato měnová politika rovněž mezi investory vyvolává obavu z toho, že podnítí znatelné zrychlení inflace, a tedy že konvenční aktiva typu dluhopisů budou vůči inflačnímu znehodnocování ještě méně odolná než dnes,“ ukončuje Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Digitalizace retailu v koronaviru eskaluje

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi