Vyberte možnost Stránka

Home office v EU? Využívají jej nejvíce ženy a starší lidi

Home office v EU? Využívají jej nejvíce ženy a starší lidi

Home office v Evropské unii využívají v největší míře ženy a starší lidé. Češi jsou v tomto ohledu podprůměrní. Koronavirová krize může všechno změnit. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy nastane v tomto ohledu boom.

 

„Jedním z důsledků koronavirové krize pravděpodobně bude rozšíření fenoménu práce z domova, tedy na bázi home office. Před úderem koronaviru, v loňském roce, vykazovalo Česko v rámci EU podprůměrný podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle právě z domova. Podíl odpovídal jen 4,6 procenta osob. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat,“ sdělil Lukáš Kovanda.

Podíl pracovníků v home office odpovídal přitom v rámcí Evropské unie 5,4 procentům. Práce z domova je tak v Česku nakonec zastoupena mírně pod průměrem ve srovnání s Evropskou unií jako celkem. Je důležité zohlednit i strukturu ekonomiky, již Česko během mezinárodního srovnání spíše znevýhodňuje.

Pracovní vztah založený na home office ve velké míře v Česku omezuje vysoký podíl průmyslové produkce na hrubé přidané hodnotě tuzemské ekonomiky. Ten je prakticky nejvyšší ze všech zemí Evropské unie (EU).

 

Nejvíce pracují z domova Nizozemci a Fini

„Nejrozšířenější je v rámci EU práce z domova v Nizozemsku a Finsku, kde loni takto obvykle pracovalo 14,1 procenta zaměstnaných osob. Silně je práce na bázi home office zastoupena také v Lucembursku (11,6 procenta) a v Rakousku (9,9 procenta). V nových zemích EU je práce z domova mnohem méně častý model,“ uvádí Kovanda.

Nejnižší počet pracujících z domova má v EU Bulharsko. Jde o pouhých 0,5 procent. Téměř totožně je na tom i Rumunsku, jehož podíl osob zaměstnaných na home office odpovídá 0,8 procentům.

Nízký podíl pracovníků na home office zaznamenaly i Maďarsko, Kypr, Chorvatsko nebo Řecko.

 

Home office v EU odpovídá během posledních deseti let pěti procentům

„Podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle z domova se v posledních deseti letech v EU pravidelně pohybuje kolem úrovně pěti procent. Od roku 2009 však narostl podíl těch osob, které pracují z domova alespoň občas, a to z šesti na devět procent v loňském roce,“ řekl Kovanda.

Kvůli koronakrizi v následujících letech pravděpodobně dojde k poměrně znatelnému navýšení podílu jak těch osob, které pracují z domova obvykle, tak zejména jedinců, kteří takto pracují alespoň občas.

„Z domova doposud pracovaly spíše ženy než muži, ačkoli rozdíl v procentuálním zastoupení dle pohlaví je jen mírný (5,7 vs 5,2 procenta). Z domova také pracují spíše starší osoby,“ uvedl Kovanda.

Starších lidí mezi lety 50 až 64 let pracuje na území Evropské unie 6,6 procenta. Ve věkové skupině mezi 25 až 49 lety je zastoupeno 5,2 procenta a ve věkové skupině od patnácti do 24 let pouhých 2,1 % zaměstnaných osob.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Firmy neumí na úkor produktivity efektivně využívat svá data

Prodejny Žabka s Bolt Food spustily nákup potravin online

CzechInvest vydal seznam výrobců certifikovaných ochranných prostředků

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi