Vyberte možnost Stránka

Kadeřnictví a další služby přišly o dvě mld. Kč, služby zdraží

Kadeřnictví a další služby přišly o dvě mld. Kč, služby zdraží

Kadeřnictví a další provozovny přišly kvůli výjimečným nařízení ze strany vlády během minulých dvou měsíců o dvě miliardy korun. Z tohoto pohledu mohou služby podražit. To jejich klienti poznají již během následujících dní. Holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby totiž mohou za splnění zvláštních hygienických opatření od pondělí 11. května otevřít. Vláda jim to umožnila během další vlny uvolňování podmínek boje s koronavirou pandemií. Své terasy a zahrádky otevírají i restaurační zařízení. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

 

Kadeřnictví se dotknou hygienická opatření

V roce 2018 vydělaly služby s osobní péči v Česku v přepočtu na obyvatele 1033 Kč. Informace vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dvouměsíční výpadek tržeb je podle Kovandy připravil o 1,96 miliardy korun.

„Část těchto ztrát pokryjí podpůrná a záchranná opatření státu, ta však nejsou dostačující. Zařízení osobní péče tak musela sáhnout do svých finančních rezerv, případně si jejich pracovníci vydělávali v rámci šedé ekonomiky poskytováním svých služeb, například ostříhání v bytech a dalších objektech v majetku zákazníka samotného. Tím malou část ztrát kompenzovali. Další částečnou kompenzaci lze čekat od zítřka v několika týdnech, kdy kadeřnictví a zařízení osobní péče zaznamenají bezprecedentně zvýšený nápor klientely,“ řekl Kovanda.

Pocítí ale kapacitní omezení, které znepříjemní zvláštní hygienická opatření. Z tohoto pohledu lze očekávat s přechodným nárůstem cen.

 

Restaurační zahrádky zaplaví nedočkaví Češi

Počínaje pondělím 11. května některá restaurační zařízení částečně rozšíří svůj provoz. Vláda jim během další vlny uvolňování podmínek během boje s koronavirovou nákazou povolila otevřít zahrádky. Interiéry musí zůstat stále zavřené. Pohostinská zařízení díky tomuto kroku zpomalí tempo, v jakém během posledních dvou měsíců počítaly ztráty. K nedobrovolnému zavření došlo již 14. března od 20:00. Jsou tomu již téměř dva měsíce.

„Hospody, restaurace a kavárny od té doby zaznamenaly v souhrnu ztrátu zhruba 23 miliard korun. To je suma peněz, o kterou na tržbách přišly, jelikož nemohly v plné míře inkasovat peníze od hostů. Mohly nápoje či pokrmy prodávat přes výdajové okénko nebo prostřednictvím rozvážkové služby. Tuto možnost však využil jen zlomek pohostinských zařízení,“ uvedl Kovanda.

Loni lidé v České republice utratili za stravovací služby mimo domov historicky rekordní částku. Ta podle údajů Eurostatu přesahovala 175 miliard korun.

„V restauracích, kavárnách, po hospodách a v dalších veřejných stravovacích zařízeních nechali lidé v ČR v roce 2018 přes 168 miliard korun. Vzhledem k makroekonomickému vývoji v loňském roce, zejména vzhledem k citelnému růstu cenové hladiny v oblasti stravování a vzhledem k velmi svižnému růst růstu mezd, ale i spotřebitelských výdajů, lze předpokládat, že v roce 2019 útraty Čechů v restauracích překonaly rekord roku 2018, když tedy právě přesáhly úroveň 175 miliard korun,“ informoval Kovanda.

Letošní výpadek v tržbách během března a dubna se tak podle Kovandy vyšplhal na částku mezi 11 až 12 miliardy korun.

Ztráty z části pokryjí podpůrná a záchranná opatření státu. Nejsou ale dostačující. Po skončení koronavirové krize tak znovu otevře svůj provoz pouhých 10 až 30 procent podniků. To přitom odpovídá dvěma až šesti tisícům pohostinských zařízení.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Home office v EU? Využívají jej nejvíce ženy a starší lidi

Pohonné hmoty jsou nejlevnější od druhé světové války

Krátkodobé pronájmy bytů nepofrčí, musí se změnit na dlouhodobé

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi