Vyberte možnost Stránka

CzechInvest vydal seznam výrobců certifikovaných ochranných prostředků

CzechInvest vydal seznam výrobců certifikovaných ochranných prostředků

CzechInvest společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími partnery připravil seznam tuzemských výrobců a dodavatelů, kteří jsou už nyní nebo v budoucnu budou schopni vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky. To znamená, že mohou ihned dodávat státu. Ne všechny firmy, které roušky a další ochranné prostředky v Česku vyrábějí, mají příslušné certifikáty k dispozici. S většinou společností ze seznamu již relevantní ministerstva spolupracují nebo jednají.

 

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru vznikla ze strany státu akutní potřeba zajistit odpovídající množství certifikovaných osobních ochranných a zdravotnických prostředků pro pracovníky integrovaného záchranného systému, sociálních zařízení a dalších profesí, kterým stát tyto prostředky obstarává. S tím, jak se situace v Česku vyvíjí, je potřeba myslet na dostatečnou ochranu i v následujících měsících a pro případ obdobných situací, které v budoucnu mohou nastat. Cílem je od začátku pandemie zapojit české výrobce v maximální možné míře.

„Seznam v současné době čítá 38 firem. Při jeho tvorbě jsme vycházeli z naší Sektorové databáze dodavatelů, dlouhodobých zkušeností v oboru, průzkumu trhu a nabídek, které v uplynulých měsících přicházely na různé resorty. Snažili jsme se zahrnout všechny firmy, které mají potřebné certifikace nebo na nich momentálně pracují. Pokud však existují ještě nějaké další, které v seznamu nefigurují například z důvodu nedávné změny svého výrobního programu, budeme rádi, když se nám ozvou na e-mail healtechsupport@czechinvest.org. Využívat mohou také portál CoVpoint,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Seznam obsahuje výčet tuzemských výrobců a dodavatelů roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů. Vedle agentury CzechInvest se na jeho tvorbě podílelo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora, Asociace výrobců a dovozců zdravotnických prostředků, Asociace nanotechnologického průmyslu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a další partneři.

 

S ohledem na roušky CzechInvest zařadil 15 certifikovaných firem

V případě roušek tento seznam certifikovaných výrobců čítá 15 firem, například společnosti CLINITEX nebo SPUR, u respirátorů se jedná o 11 firem, mezi nimi například Refil, Moldex a Pardam.

„Zmapovanou máme jejich aktuální i plánovanou kapacitu. Důležité je také upozornit, že kapacity firem jsou zejména v případě roušek a respirátorů v současné době pouze zlomkem aktuální potřeby České republiky,“ vysvětluje Reichl.

„Na základě jednání s firmami předpokládáme růst výrobní kapacity českých firem jak u roušek, tak respirátorů. Firmám, které filtry nebo jiné ochranné pomůcky historicky nevyráběly, ale mají zájem se zapojit, se snažíme pomoci například se zajištěním certifikace. Tak je tomu kupříkladu u společnosti OK Filters nebo SPUR,“ doplňuje ředitel Odboru inovací CzechInvestu Jakub Hájek.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Evropská komise pořádá hackathon #EUvsVirus

Hackathon Hack the Crisis chce zmírnit dopady koronaviru

Sigma Lutín rozšiřuje výrobu ochranných filtrů

 

Zdroj: CzechInvest

O autorovi