Vyberte možnost Stránka

Technologické firmy z Brna bojují tiskem štítů proti koronaviru

Technologické firmy z Brna bojují tiskem štítů proti koronaviru

Technologické firmy z Brna, mezi nimiž figurují Fanuc, Acam Sollution, Nejkov, výzkumné centrum CEITEC Vysoké učení technické v Brně a FabLab prokázaly během posledních týdnů solidaritu a inovativní přístup v boji proti koronaviru. Dohromady totiž vyrobily třicet tisíc čelních štítů. Ty následně věnovaly do škol, školek nebo zdravotnických zařízení. Tyto společnosti dal dohromady CzechInvest.

 

Celou záslužnou iniciativu odstartovala spolupráce mezi brněnskou digitální dílnou FabLab a CEITEC VUT. Know-how s ohledem na tisk štítů získala digitální dílna FabLab. Ta dokázala vytisknout na dvě stovky štítů denně. Pomáhaly jim v tom tiskárny od Prusa Research.

Spolupráce s výzkumným centrem CEITEC VUT pod vedením profesora Luďka Žaluda zaručila zvýšit kapacitu na dva tisíce kusů. Výzkumníci se dostali brzy do problému, který způsobil nedostatek materiálu.

 

Pomoc podaly technologické firmy ale i VUT

„Tisk jednoho štítu na 3D tiskárně trval přibližně jeden a půl hodiny. Navíc začal v takřka celé Evropě docházet materiál PETG, ze kterého se tiskne,“ osvětluje problémy, kterým jeho tým čelil Luděk Žalud.

Pomocnou ruku podala agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Vědecký tým konkrétně propojila se společností Fanuc a Acam Solution. Firma Fanuc zajistila přesunutí výroby z 3D tisku na vstřikolis.

Acam Solution následně zajistila výrobu vhodné formy, již expresně zhotovila nástrojárna Nejkov. Vysoké učení technické zase nabídlo své chemické laboratoře včetně studentů, kteří pomohli s obsluhováním strojů.

 

Zájem o výrobky byl enormní

„Tato skvělá inciativa ukazuje, jak jsou české firmy, výzkumníci i univerzity schopné rychle reagovat na aktuální potřeby společnosti a dostat mezi lidi novou technologii v řádu dní. Jsem rád, že v takovéto situaci můžeme institucím pomáhat otevírat dveře do firem a pomáhat realizovat důležité projekty,“ dodává generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Poptávka po ochranných pomůckách byla enormní. Přes veřejný objednávkový formulář se FabLabu dostalo 6127 objednávek, společnosti následně odbavily 691 objednávek a rozdaly 36 127.

Ve valné většině směřovaly lékařům do zdravotnických zařízení, dětem a učitelům do škol a školek. Výjimku nepředstavovala ani dodávka pro obsluhu čerpací stanice nebo pracovníky brněnské hvězdárny či knihovny.

 

Také by vás mohlo zajímat:

ČR vyhrává nad koronavirem, čeká tvrdý boj o záchranu ekonomiky

České firmy dodávaly ve velkém ochranné pomůcky i v dubnu

Volkswagen dodal přes pět milionů ochranných roušek

 

Zdroj: CzechInvest

O autorovi