Vyberte možnost Stránka

Investee učí nejen investory, jak nezkrachovat a být úspěšný

Investee učí nejen investory, jak nezkrachovat a být úspěšný

Investee je nová nezisková organizace, která letos na podzim pořádá vůbec poprvé nezávislé semestrální studium o financích a investování. Organizátoři a lektoři si dávají za cíl nastartovat u studentů zájem o porozumění nejen vlastních financí, ale celkého kontextu fungování společností kolem nás. Studium má rovněž připravit na vyhodnocování rizikovosti investic a vyvarovat se existenčním problémům. Aktuální digitální doba přináší mnoho platforem a s nimi spojenou velkou řadu investičních příležitostí. Ne všechny jsou ale bezpečné.

 

Zájem o investování je zejména mezi mladými lidmi čím dál viditelnější. Ruku v ruce s tím však přicházejí i negativní zprávy – utracené rodinné úspory, osobní bankroty, výjimkou nejsou ani sebevraždy. Teprve před pár týdny novinami proletěla zpráva o dvacetiletém Alexanderovi Kearnsovi, který se v populární aplikaci Robinhood dostal do dluhu ve výši přes 700 000 dolarů a následně si kvůli tomu sáhl na život.

„Spoustu mladých lidí investování láká a zkoušejí to i bez hlubších znalostí. I mezi známými mám začínající investory, kteří v tom vidí příležitost, jak si rychle přivydělat bez velké námahy. Často si neuvědomují rizika, jdou do toho po hlavě bez dlouhodobé strategie a nebo propadnou daily tradingu,” říká Eva Knirschová. Ta mimo jiné stojí za konferencí Reshoper nebo agenturou Eventegy.

Společně s Michalem Černockým a Matějem Nosálem se rozhodli, že vytvoří semestrální vzdělávací program Investee, který zejména mladým lidem pomůže zorientovat se ve finančním i investičním světě.

 

Jde i o porozumění, jak se staví byznys

„U studentů chceme nastartovat zájem o porozumění nejen vlastních financí, ale celého kontextu – například fungování společností kolem nás. Jak se staví byznysy, jaký jazyk se v této branži používá, jak se do firem investuje a jak to celé v praxi probíhá,” říká Černocký, který sám dlouhodobě investuje a aktuálně se věnuje venture capitalu v Credo Ventures.

„Svět financí a investování působí na první pohled velmi složitě, a ve skutečnosti takový opravdu je. Věříme ale, že díky zkušeným lektorům budeme moci veřejnosti předat to nejzajímavější a nejpraktičtější, navíc v kontextu digitální doby,” říká Nosál.

Projekt Investee chystají ve spolupráci s předními českými investory a odborníky. Na studijním programu pracuje Ján Hájek, manažer fondu Top Stocks, Mikuláš Splítek, manažer fondu Small Caps, Zuzana Ondrejová, CFO Chytrý Honza, nebo Aleš Ducháč z Credo Ventures. Všichni se zároveň v rámci studia stanou lektory.

 

Více než polovina Čechů ve finanční gramotnosti zaostává

Zatímco spořící účty nabízejí zhodnocení v maximální výši 1.3 %, a to navíc jen do určité výše uložené částky, v roce 2019 dosáhla inflace 2.9 %. I přesto mají Češi větší polovinu finančního majetku uloženu na běžných či spořících účtech.

„První hodiny budou spíše obecnějšího rázu. Studenti se naučí, jak pracovat s osobními financemi, jak řídit vlastní cash flow. Porozumí také životnímu cyklu společností, od založení až po jejich prodej. Protože se soustředíme na komplexnost celého studijního programu, nevyhneme se ani studiu bankovních produktů. Divili byste se, kolik Čechů si neumí spočítat, kolik zaplatí na úrocích hypotéky,” dodává Černocký.

 

Studenti musí po kurzu rizikovost správně vyhodnotit

Během osmi vyučovacích dní studium nabídne detailní pohled na většinu běžně dostupných aktiv, ale dotkne se i méně známých investičních témat jako např. social impact investing nebo fungování tzv. secondary marketplaces.

Studenti se zároveň seznámí s veškerými riziky a naučí se obezřetnosti. Za jeden z nedávných příkladů nerozvážné investice se dá považovat nákup dluhopisů firmy Midea, provozující dříve úspěšný e-shop s hračkami Bejbynet. Vydané dluhopisy slibovaly 8% zhodnocení. Firma však v červnu letošního roku skončila v konkurzu s pohledávkami ve výši 68 milionů korun.

„Naším cílem není jen varovat před pochybnými nebo příliš rizikovými investicemi. Chceme studenty připravit tak, aby byli schopni rizikovost samostatně a správně vyhodnotit,” říká Nosál.

 

Klíčovým pilířem projektu je jeho nezávislost a neziskovost

„Naprostá většina investičních kurzů a školení na trhu je organizována bankami nebo brokery. Ukončení kurzu ve formě méně či více intenzivního salesu není nijak neobvyklý. Naším cílem je však poskytnout nezávislý a komplexní program, do kterého banky a finanční instituce nebudou moci nijak zasáhnout,” říká Knirschová. Zároveň však dodává, že není lehké projekt bez takových partnerů ufinancovat.

„Proto jsme se prozatím rozhodli pro školné, které nám pokryje náklady na start projektu a zorganizování prvního semestru. Je to pro nás krok do neznáma a chceme si ověřit, že jdeme tím správným směrem. Pokud pilotní semestr splní naše očekávání, moc rádi bychom pokračovali v rozvoji projektu a navazujících vzdělávacích aktivit,” dodává.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Snížení daně na 15 % bude negativem nebo pozitivem?

20 příběhů ŠAVŠ: Podnikání bez ŠAVŠ by nešlo, říká Maršálek

 

Zdroj: Investee

O autorovi