Vyberte možnost Stránka

Češi chtějí propojovat chytrá zařízení se svou domácností

Češi chtějí propojovat chytrá zařízení se svou domácností

Chytrá domácnost je atraktivní pro 43 procent Čechů. Pouhých 24 % lidí by si ji chtělo nainstalovat. Téměř třetina oslovených – tedy 33 procent respondentů považuje za přirozenou součást technologického vývoje hlasové ovládání. Sedmačtyřicet lidí se vyjádřelo, že by si chtělo pořídit solární panely. O sílícím trendu chytrých technologií a internetu věcí v oblasti bydlení zjišťovala v rámci svého průzkumu informace inovační společnost IdeaSense.

 

Téměř polovina Čechů vnímá chytrou domácnost pozitivně. Konkrétně pak jde o nastavení a ovládání vnitřního vybavení domu pomocí informačních technologií. Konkrétně pak 43 procent lidí vyjádřilo pozitivní pocity. Podle nich jim usnadňují život.

Názory se liší podle pohlaví. K pozitivnímu postoji se staví 51 % mužů a 34 procent žen. Dvaadvacet procent Čechů se vyjádřilo skepticky a pětina uvedla, že se jí spíše obává. Patnáct procent lidí se k této oblasti vyjádřilo neutrálně.

 

Hlasové ovládání v běžném životě je zatím těžko představitelné

K chytré domácnosti se automaticky váže hlasové ovládání. Díky pokročilé umělé inteligenci počítače rozpoznávají náš hlas s větší přesností a implementování této funkce je v moderních technologiích běžnou věcí.

Česko je v tomto směru rozdělené. Jen šest procent dotazovaných potvrdilo, že hlasové ovládání aktivně využívá. Podle dalších 33 procent je tato funkce přirozenou součástí technologického vývoje. S její realizací přitom do budoucna počítá.

Devětatřicet procent Čechů si aktuálně nedokáže představit hlasové příkazy za běžnou součást jejich denních aktivit. Zbývajících 22 procent lidí tuto technologii nechtějí ani využívat.

 

Lidská síla je při stavbě domů u Čechů stále na prvním místě

Kompletní výstavbu domů bez zásahu lidské síly si dokáže představit pouhých 26 procent Čechů. Stavba pomocí robotů se zamlouvá spíše mužům (36 procent). Ženy vyjádřily náklonost k této myšlence v 16 procentech případů. S ohledem na výstavbu domů se Češi kloní spíše k lidské síle. Odklon od tradiční konstrukce prozatím nevidí reálně 68 % respondentů, 6 % se k této problematice navyjádřilo.

 

Češi se v souvislosti s technologickými inovacemi ve stavebnictví rozcházejí

Názor na jednotlivé moderní přístupy ve stavebnictví v Česku není ucelený. Ve chvíli, kdy se dostaneme k reálnému využití, pak se čísla proměňují. Například 47 % z nich by rádo využilo instalace solárních panelů a 34 % lidí se zamlouvá možnost 3D simulace domu i interiéru. 29 % Čechů by dokonce využilo virtuální realitu pro vizualizaci modelu domu nebo vnitřního vybavení, ale pouze 24 % by v současné době nechalo instalovat chytrou domácnost. Co se týče využítí výše zmíněných robotů pro samotnou výstavbu, alternativu by využilo pouze 13 % dotázaných.

“Využití umělé inteligence v běžném životě představuje vysoký potenciál, potvrdili jsme si ale, že řada inovačních konceptů je pro české spotřebitele v současné době stále neuchopitelná. Je zajímavé pozorovat, jaké inovace by rádi využili a co je pro ně naopak věcí budoucnosti. Pro nás jsou získaná data důležitým odrazovým můstkem a představují pro nás výzvu, jak jednotlivé technologie Čechům přiblížit,” komentuje výzkum Chief Commercial Officer IdeaSense Lukáš Vynikal.

Průzkum byl pod režií společnosti IdeaSense prostřednictvím vlastního nástroje Ideapoly. Ideapoly je softwarová platforma, která pracuje na bázi prediktivního trhu a kolektivní inteligence. Ve vzorku figurovalo 2011 respondentů napříč Českou republikou ve věku 18–60 let.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Idea Delivery Lab je vhodné pro uskutečnění jakékoli inovace, využívají jej i velké firmy

Inovace Čechům vyhovují, šetří čas i peníze

I sociální služby lze inovovat aneb design zaměřený na člověka

 

Zdroj: Ideasense

O autorovi