Vyberte možnost Stránka

Konference Brno se zaměřily na podporu rozvoje průmyslových firem

Konference Brno se zaměřily na podporu rozvoje průmyslových firem

Ve středu 24. června 2020 se v Quality Hotel Brno uskutečnily Konference Brno tentokrát se zaměřením na podporu rozvoje průmyslových firem. Opět jsme zpovídali řadu zajímavých hostů. 

 

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding

 

Jaký máte názor na vážnost situace ohledně COVID-19?

„Covid a náraz s ním spojený určitě způsobil největší problémy v ekonomice od konce 2. světové války. Takový náraz jsme od té doby nezažili. Z toho hlediska zdánlivě ohromné opatření považuji za adekvátní a myslím si, že naprostá většina vyspělých zemí postupuje stejně. Domnívám se, že nic originálního se tam vymyslet nedá.“

 

V rámci přednášky jste se zaměřil na populismus. Co pro vás toto téma v současné době znamená?

„To, že nespokojení občané budou experimentovat s věcmi, které často v minulosti nefungovaly a nebudou nejspíš fungovat ani tentokrát, ale stejně to zkusí.“

 

Konference Brno průmysl

 

Mluvil jste o opatřeních, které by stát mohly zbavit se závislosti na automotive. K jakým opatřením by mělo tedy dojít?

„Nemyslím si, že by měl stát dělat aktivní politiku v tomto směru – snižovat nějaké odvětví nebo tak. Má ale vytvářet příležitosti pro ty, co vytvářejí něco jiného – případně pro automotive, aby se mohl změnit. To jsou klasické věci od vzdělanosti až po stav dopravní infrastruktury, o čemž jsem také mluvil. Kdokoli jede z Prahy po D1 do Brna a naopak, tak je toho plný.“

 

Jak vnímáte budoucnost naší ekonomiky?

„Myslím si, že v příštím kvartálu začneme zažívat návrat mnoha sektorů k nějakému normálu. Samozřejmě turistická sezóna je do značné míry tím nahlodaná. Nebagatelizujme, že turistika je nějaký malý byznys, je podobně důležitý jako Škoda Auto. Pro hotely a restaurace je to zvlášť velice nepříjemné. Myslím si, že letošní rok nemůže být z tohoto pohledu dobrý, ale myslím si, že se začneme vracet a že to zvládneme.“

 

Milan Šlapák, viceprezident Svazu českého leteckého průmyslu

Milan Šlapák, viceprezident Svazu českého leteckého průmyslu

 

Jak koronavirus ovlivnil a jak ovlivňuje z vašeho pohledu letecký průmysl?

Letecký průmysl zaznamenává naprosto bezprecedentní situaci ve své historii a bezprecedentní situaci, co se týče propadu letecké přepravy. Každý tržní segment je zasažen trošičku jinak. Pokud se ale podíváme na nejdominantnější segment, což je komerční letectví, tak zhruba 70 procent letadel na globální úrovni je uzemněno, není v provozu, nelétá. Propady počtu letů se pohybují někde na úrovni 80 procent, záleží na regionu. Pokud se podíváme na prognózy, jak dlouho to bude trvat, tak podle našich odhadů návrat na předkrizovou situaci, řekněme na prosinec 2019 bude trvat někdy do konce roku 2022, počátek roku 2023.“

 

Jaký druh leteckého průmyslu v současné době roste? O jakou jde oblast?

„Pokud bychom se v tento okamžik podívali na počty letů tak tam, kde nejsou propady bych řekl, že je to stabilní. CARGO minulý rok padalo, ale letos roste, protože převáží medical supply, medical evacution a podobné aktivity. Pokud to nicméně zjednoduším, tak co bude nadále růst, tak budou vojenské aplikace, drony, UAV aplikace, bezpilotní letouny. Každá země investuje buď stejně, nebo více do svých obranných aktivit. Bezpečnostní situace se nezlepšuje, spíše se zhoršuje. Takže tento trend bude pokračovat. Zároveň vidíme příležitost pro trh malých, privátních letadel ať už vrtulových nebo proudových. Důvodem je bezpečnost. Místo, aby se sdílel let na palubě s dalšími 200 osobami, tak buď tam budete sám, nebo v malém počtu dalších pasažérů.“

 

 

Václav Novák, předseda představenstva M.L. Morgan

Václav Novák, předseda představenstva M.L. Morgan

 

Jaké hlavní kroky musí podnikat uskutečnit z vašeho pohledu v době krize?

„Musí mít prachy a musí udělat vše pro to, aby měl cash. Musí udělat vše pro to, aby svoji strukturu přizpůsobil situaci, ve které se nachází. Snížení tržeb znamená, že na to musí nějakým způsobem reagovat v nákladech. Ze všeho nejdůležitější je ale zajištění cash. Všechno ostatní z toho poté vychází. Co by měl dělat pro to, aby se z krize dostal a byl zase úspěšný – neměl by zapomínat na marži. To je jediné, z čeho žije. To jsou jediné peníze, které musí vracet. Tu by měl uhájit na základě cashe, který má k dispozici. To je celé.“

 

Mluvil jste o intelektuálním kapitálu. Můžete nám k tomu něco říci?

„Když se podíváte na výkazy firmy, tak v principu jsou tři – výsledovka, rozvaha a cashflow. Většina lidí z byznysu zná výsledovku, někteří znají rozvahu a poměrně málo lidí zná cashflow. Nejdůležitější z těch výkazů je rozvaha. V rozvaze máte na levé straně zaúčtovaný veškerý majetek, který v té firmě je. Jeden majetek tam zahrnutý ale není. Jde o intelektuální kapitál. To je to, co lidé umí, co znají a co jsou schopni vygenerovat. To je něco, co dobrou firmu odlišuje od té špatné. Oproti tomu, co ukazují normální výkazy, je posílena o to, jaké má lidi. Když říkám intelektuální, tak bych měl počeštěle říct dovednostní. Jde o to, co lidi dovedou. Neříkám, že to musí být samí intelektuálové.“

„Jarda Jágr není intelektuál, ale kličku umí fakt dobře. To je jeho kapitál a v hokeji se za to platí že jo? Za hráče se platí obrovské peníze, protože něco umí. V byznysu se díky bohu za to moc neplatí. Když se podíváme, kolik co stojí, tak největší nákladová výhoda České republiky oproti západnímu světu je velmi příznivá cena intelektuálního kapitálu. Lidé toho hodně umí a za málo peněz. Nebavím se o montážních dělnících, nebavím se lidech na pásech, bavím se opravdu o těch, kteří tvoří hodnoty. O ty se firmy mají zajímat.“

 

Roman Jiráček, Account manager Comguard

Roman Jiráček, Account manager Comguard

 

Jak se vyvíjí oblast IT security?

„Co se týče IT security, tak tu tendenci vnímáme jako rostoucí, protože společnosti stále více vnímají bezpečnost jako jednu z nejdůležitějších složek jejich fungování. Když jste se podívali na mou dnešní prezentaci, tak tam bylo několik medializovaných útoku, které se vyskytly v České republice. Nejde tak o pohádku nějakých zahraničních zemí a podobně. Je to realita, které musíme čelit. Z tohoto důvodu i díky té medializaci se o bezpečnosti čím dál víc mluví a společnosti do ní samozřejmě čím dál víc investují. Za mě je ten trend rostoucí a pro nás je to obrovský přínos, že jsme schopni společnosti dobře zabezpečit.“

 

Jak se bude vyvíjet IT security?

„Myslím si, že co se týče IT security, tak za mě ten trend bude představovat investici do autonomních systémů a nějaké umělé inteligence, kde nástroje jsou schopny se navzájem od sebe učit. Výrobci jednotliví se budou snažit zjednodušovat správu technologií tak, aby pro lidi a administrátory nebyla IT bezpečnost jako nutné zlo, ale aby IT bezpečnost bylo možné dělat jednoduše. Za mě jde o integraci jednotlivých technologií dohromady, což se dnes už prakticky děje a vývoj umělé inteligence, která bude schopna autonomně a efektivně reagovat na konkrétní útoky.“

 

 

 

Simon Palupčík, výkonný ředitel Bureau Veritas Services CZ

Simon Palupčík, výkonný ředitel Bureau Veritas Services CZ

 

Jak se COVID dotkl vaší činnosti?

„Z hlediska činnosti Bureau Veritas děláme testování, certifikace a inspekce. Na základě sesbíraných dat COVID důsledky měl. Zejména pak šlo o oblasti certifikace, kde klienti posunovali audity a podobně. Z hlediska bezpečnosti práce, požární ochrany, revizí a oblasti facility managementu, tam to bylo trochu bez přerušení. Počáteční panika s ohledem na uzavírání závodů a podobně byla, ale vy musíte zajistit bezpečnost v průběhu situace. Naší dominantní oblastí z hlediska zákazníků je food industry. Tam to jelo nepřetržitě. Byly tam nějaké dopady na oblast výroby piva a podobně, protože byly zavřeny restaurace. Z hlediska potravinářství se jelo.“

 

Jak je rozvinutý facility management v České republice?

„U nás je to stále pořád na začátku. Když to porovnám s našimi kolegy v zahraničí IFMA (International Facility Management Association), tak u nás je to stále na začátku. Je to dané tím, že jsme v rámci České republiky národ chytrých ručiček a hlaviček, takže se vždy snažíme to nějak vyřešit, nějak to udělat vlastními silami nebo popřípadě dojít k tomu cíli, takže v rámci toho velcí poskytovatelé služeb narážejí na naši kreativitu v naší lokalitě. Z tohoto pohledu je to stále na začátku.“

 

Konference Brno Průmysl

 

Konference Brno pro letošní rok zdaleka nekončí. Již 21. září se zaměří na očekávaný vývoj automobilového průmyslu, 18. listopadu zase na vývoj ve zdravotnictví a 2. prosince na vývoj v leteckém průmyslu. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Konference Brno rozebíraly rozvoj vysokorychlostní tratě v Česku

Železnice se elektrifikují, miliarda ročně míří na modernizaci hlavních nádraží

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.