Vyberte možnost Stránka

Úroda základních obilovin a řepky klesne

Úroda základních obilovin a řepky klesne

Úroda základních obilovin ve srovnání s loňskou sklizní klesne o 234 tisíc tun (3,3 procenta), u řepky půjde o pokles o 22 tisíc tun (-1,9 procenta). Na základě prvních letošních odhadů sklizně k 10. červnu se očekává úroda základních obilovin 6 784 tis. tun a řepky 1 135 tis. tun. Informuje o tom Český statisticky úřad (ČSÚ)

 

„Letošní první odhad hektarových výnosů základních obilovin je meziročně o 2 % nižší. Zejména menší zemědělci jsou ve svých odhadech hektarových výnosů zatím opatrní, což může souviset s nedostatkem srážek z počátku jara či obavami z poškození porostů vlivem dalšího průběhu počasí,“ říká ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

„Podle prvního odhadu se očekává sklizeň necelých 7 milionu tun základních obilovin. Meziročně nižší sklizeň může být u pšenice ozimé a ječmene ozimého, pravděpodobně se sklidí také méně řepky. Naopak více by se mělo sklidit ječmene jarního, ovsa nebo triticale,“ upřesňuje Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

„Z dlouhodobého hlediska plochy oseté základními obilovinami klesají. Ve srovnání s rokem 2010 jsou jejich výměry nižší o 100 tisíc hektarů. Výrazný je zejména úbytek ploch jařin, zatímco plochy ozimů jsou téměř na stejné úrovni,“ upozorňuje Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Vlastní bydlení je pro Čechy jedno z nejnedostupnějších na světě

Bezrealitky nabízí podepsání nájemní smlouvy online

 

Zdroj: ČSÚ

O autorovi