Vyberte možnost Stránka

Benzínky si v koronavirové krizi drží rekordní marže

Benzínky si v koronavirové krizi drží rekordní marže

Benzínky si v koronavirové krizi drží rekordní marže. Ceny pohonných hmot se během uplynulého týdny dramaticky propadly. Paradoxně ale nenásledují tempo historického pádu cen ropy na globálním trhu. Cena benzínu Natural 95 klesla z 31,06 koruny na 30,09, tedy o 97 haléřů. Nafta zase zlevnila z 30,60 na 29,73 koruny za litr, tedy o 87 haléřů. Nafta ve středu zaznamenala nejvýraznější jednodenní propad cen od 12. prosince 2014, když se její cena „přes noc“ propadla o 23 haléřů. Benzín zaregistroval nejvýraznější zlevnění od 12. prosince 2014, když se ze dne na den jeho cena jednoho jeho litru propadla hned o 30 haléřů. Propad cen pohonných hmot bude pokračovat i v nadcházejícím týdnu. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

 

Benzín je v současné době nejlevnější od září 2017, nafta zase od března 2018.

Konkurenční tlak a zprávy z médií postupně čerpadláře přimějí k tomu, že dále zlevní a ztenčí si své marže, které jsou nyní enormní. Běžně se marže čerpacích stanic pohybují kolem dvou až 2,50 koruny na litr benzínu či nafty. Nyní jsou tyto marže i více než dvojnásobné. Sítě čerpacích stanic, které dlouhodobě uplatňují politiku nízkých marží kolem 40 až 80 haléřů na litr (např. Tank Ono), nyní už prodávají jak benzín, tak naftu za méně než 25 korun na litr. Přitom průměrná cena se dle CCS včera (ve středu) pohybovala kolem třiceti korun za litr. Část pump samozřejmě ještě doprodává starší, dráže nakoupené zásoby, avšak zdaleka ne všechny z těch, které stále i nyní stanovují cenu nad 30 korunami na litr,“ uvádí Kovanda.

Historický propad cen ropy, který má klíčový dopad na zlevňování pohonných hmot v ČR, nepolevuje ani ve čtvrtek. Cena ropa typu Brent během čtvrtečního obchodování klesla na nejnižší úroveň od května 2003. Barel této ropy byl ve středu i za 24,52 dolaru, tedy nejlevněji od 8. května 2003.

Na mnohaleté minimum se ve středu dostala rovněž korunová cenu barelu Brentu. Ta se ve středu dostala až takřka na 627,40 korun, vyplývá to z dat Bloombergu. Naposledy byla níže 19. listopadu 2001. Tou dobou se celý svět a především letečtí přepravci vzpamatovávali z teroristických útoků z 11. září.

 

Ropa byla nejlevnější koncem 90. let 

„Pokud bychom ale zohlednili inflaci, je včerejší i dnešní (dnešní minim činí 638,40 koruny za barel) korunová cena ropy nejnižší dokonce od roku 1999. Po podstatnou část prvního čtvrtletí roku 1999, zejména v měsících lednu a únoru toho roku, činila korunová cenu Brentu méně než 405 korun v tehdejších cenách. Právě zhruba 405 tehdejších korun dnes kvůli inflačnímu znehodnocení české měny odpovídá aktuálnímu mnohaletému korunovému minimu kolem 628 korun za barel,“ sdělil Kovanda.

Nejlevnější úrovně ropa dosáhla koncem 90. let. Tou dobou došlo k cenové válce Saúdské Arábie a Venezuely.

„Za nynějším propadem cen pohonných hmot je opět cenová válka. Tentokrát ji Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, ačkoli Rijádu jde pochopitelně i o ochromení amerických břidličných těžařů, jejichž produkce je při nízkých cenách ropy nerentabilní. Saúdskou Arábii k cenové válce ovšem popohnal prudký propad globální poptávky po ropě, který vyvolává nynější šíření koronavirové nákazy a související celosvětové ‘vypnutí’ podstatné části ekonomiky. A to jako v Asii, tak nyní i v Evropě či Severní Americe,“ informuje Kovanda.

Aktuální vývoj na trzích podle Kovandy naznačuje, že dojde ruku v ruce s pohonnými hmotami k dalšímu citelnému poklesu cen ropy.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Je důležité porovnat zkušenosti startupů s tradičním segmentem, řekl Kovanda na Euro Konferenci

Hospody a restaurace přijdou zhruba o 12 mld. Kč

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy 

O autorovi