Vyberte možnost Stránka

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

Koronavirus donutil českou vládu učinit rozhodnutí o zákazu pořádání hromadných akcí. To se citelně podepíše u tržeb za vstupenky tuzemských divadel a kin. Předpoklad zní, že dojde k úplnému zavření divadel i kin. V případě, že kulturní provozy zůstanou částečně nebo omezeně v činnosti, ztráty budou logicky nižší. Více ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Divadla v důsledku koronaviru a zákazu hromadných akcí zaznamenají měsíčně ztrátu v hodnotě 160 milionů Kč. Kina přijdou o 194 mil. Kč.

 

Zákaz pořádaní akci připraví kina týdně o 36,7 mil. Kč

„V roce 2018 zavítalo do českých divadel – státních i těch ostatních – dle ČSÚ zhruba 6,47 milionu návštěvníků. Vstupenka do divadla přitom dle ČSÚ stála v průměru takřka 281 korun. Při zahrnutí inflačního vývoje a vývoje spotřebitelského sentimentu lze dovodit, že loni se tržby divadel ze vstupenek pohybovaly kolem úrovně 1,91 miliardy korun. Měsíční úplný výpadek v provozu tedy divadla na tržbách za vstupenky připraví průměrně o necelých 160 milionů korun měsíčně, resp. o zhruba 36,7 milionu korun týdně,“ říká Lukáš Kovanda.

Kina přijdou týdně o 44,8 mil. Kč

„V roce 2018 zavítalo do českých kin dle ČSÚ zhruba 16,34 milionu návštěvníků. Vstupenka do kina přitom loni dle serveru Kinomaniak stála v průměru takřka 143 korun. Při zahrnutí inflačního vývoje a vývoje spotřebitelského sentimentu lze dovodit, že loni se tržby kin ze vstupenek pohybovaly kolem úrovně 2,34 miliardy korun. Měsíční úplný výpadek v provozu tedy kina na tržbách za vstupenky připraví průměrně o necelých 194 milionů korun měsíčně, resp. o zhruba 44,8 milionu korun týdně,“ uvedl na adresu kin Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

Zlato na sedmiletém maximu, důvodem je hrozba koronaviru

Senior Pointy zaplavují dotazy seniorů o koronaviru

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.