Vyberte možnost Stránka

Virtuální sídla aneb jaké jsou v Česku nejžádanější

Virtuální sídla aneb jaké jsou v Česku nejžádanější

Jedna adresa jako sídlo stovek firem? I to dovoluje možnost virtuálních sídel, která u nás využívají desítky tisíc firem. Na to, která adresa je v českých městech nejžádanější a jaké ulice nejvíce „táhnou“, se zaměřila společnost Imper, která poskytuje největší online databázi českých firem Merk. Ta analyzovala sto nejvyužívanějších virtuálních adres, na kterých sídlí téměř 90 000 subjektů. V počtu virtuálních sídel jasně dominuje Praha a jedna konkrétní adresa zahrnuje téměř 9 tisíc firem.


Rybná ulice v čele žebříčku

Žádné rozsáhlé kancelářské komplexy ani budovy se stovkami kanceláří. Nejžádanější adresu pro virtuální sídlo najdeme ve čtyřpatrovém domě v ulici Rybná 24 v Praze, kde se nachází 8 906 firem. Oproti roku 2017, kdy Merk virtuální sídla analyzoval, se přitom počet zde zapsaných firem více než zdvojnásobil. V žebříčku nejžádanějších pražských adres najdeme i Kaprovu 14 s téměř pěti tisíci zapsaných firem, na třetí Jaurisově pak sídlí 3 766 společností.

A jak jsou na tom další česká města? V Brně se do žebříčku stovky nejvyužívanějších virtuálních sídel dostalo devět adres, nejvíce se jich nachází na adrese Nové sady 2, vyhledávaná je také Lidická 19 a Příkop. V Ostravě vede ulice Zámostní 27, kterou jako své virtuální sídlo uvádí 1180 firem, v Plzni je to s počtem 430 společností Tylova 6.

„Možnost virtuálního sídla nabízejí i další, především krajská česká města, ale ta pokrývají většinou spíše desítky až nižší stovky firem,“

Tomáš Berger, CEO společnosti Imper

Virtuální sídla využívají ze 64 % podnikající fyzické osoby, z 19 % pak společnosti s ručením omezeným. Na adresách, které poskytují virtuální sídlo více než 1 000 firem, pak forma s.r.o. převažuje dokonce ze 78 % a téměř 7 % tvoří zahraniční fyzické osoby. Subjektů v likvidaci jsou u velkých poskytovatelů virtuálních adres necelá 4 %.

„V insolvenčním řízení se nachází přibližně jedno procento analyzovaných společností a drtivá většina firem nevykazuje žádné omezení činnosti,“

Tomáš Berger ze společnosti Imper

V jakém oboru subjekty využívající virtuální sídlo nejčastěji podnikají? V 6 % případů se jedná o zprostředkování velkoobchodu, častým oborem je i pronájem a správa nemovitostí (5 %).

U adres sdružujících více než 1 000 subjektů pak obor nemovitostí vede s 11 % a na druhém místě stojí profesní, vědecké a technické činnosti. Z pohledu stáří firem mají největší podíl „mladé“ společnosti založené v roce 2022 (téměř 12 %) a 2021 (11 %).

Zdroj: Imper

O autorovi