Vyberte možnost Stránka

Hospody a restaurace přijdou zhruba o 12 mld. Kč

Hospody a restaurace přijdou zhruba o 12 mld. Kč

Restaurace a další stravovací zařízení zaznamenají kvůli koronaviru výrazné ztráty. Vláda ve čtvrtek 12. března vyhlásila třicetidenní stav nouze. Od pátku v šest hodin platí zákaz vstupu na sportoviště, do wellness zařízení nebo do knihoven. Omezení se dotkne od pátku i restaurací, kaváren i hospod a to mezi 20:00 a 06:00 hodinou. Situaci ve svém komentáři sumarizoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle jeho slov provozovatelé těchto podniků přijdou na tržbách zhruba o 12 miliard korun.

 

„V roce 2019 totiž lidé v ČR utratili za stravování mimo domov historicky rekordní sumu více než 175 miliard korun, jak plyne z výpočtu na základě údajů Eurostatu za rok 2018,“ říká Lukáš Kovanda.

„V restauracích, kavárnách, po hospodách a v dalších veřejných stravovacích zařízeních nechali lidé v ČR v roce 2018 přes 168 miliard korun. Vzhledem k makroekonomickému vývoji v loňském roce, zejména vzhledem k citelnému růstu cenové hladiny v oblasti stravování a vzhledem k velmi svižnému růstu mezd, ale i spotřebitelských výdajů, lze předpokládat, že v roce 2019 útraty Čechů v restauracích překonaly rekord roku 2018, když tedy právě přesáhly úroveň 175 miliard korun,“ uvedl Kovanda.

Měsíční výpadek v tržbách v letošním roce lze tedy na základě odhadnout na 12 miliard korun. Návštěvnost stravovacích zařízení se sníží nejen z důvodu vládního zákazu, ale částečně také v denní době, pro niž zákaz platit nebude, neboť lidé se budou obecně méně pohybovat ve veřejných prostranstvích, práci budou vykonávat velmi frekventovaně na bázi takzvané „home office“ a obecně se z hygienických a zdravotních důvodů budou zdráhat veřejná stravovací zařízení vůbec navštěvovat,“ dodal Kovanda.

 

Ztráty se dotknou divadel i kin

Divadla v důsledku koronaviru a zákazu hromadných akcí zaznamenají měsíčně ztrátu v hodnotě 160 milionů KčKina přijdou o 194 mil. Kč.

 

Dále by vás mohlo zajímat:

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.