Vyberte možnost Stránka

Elektroskútry BeRider míří v rámci udržitelné mobility do Brna

Elektroskútry BeRider míří v rámci udržitelné mobility do Brna

Škoda Auto DigiLab se společně s městem Brno domluvilo na široké spolupráci v rámci projektu trvale udržitelné mobility. Prvním krokem bude na základě memoranda o porozumění zavedení úspěšné služby sdílených elektrických skútrů BeRider. Ta se tak nově z Prahy rozšíří i do Brna. Nové partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem má zahrnovat i další smart city projekty služeb mobility. Tyto né kroky mají zlepšit kvalitu veřejného prostoru a rozšířit možnosti pro budoucí projekty šetrné, ekologické, multimodální a efektivní dopravy po městě. 

 

Memorandum o porozumění stvrdila podpisem ředitelka Škoda Auto DigiLab Jarmila Plachá a brněnská primátorka Markéta Vaňková. Na nádvoří radnice v tu chvíli stály dva zelené skútry BeRider, aby symbolizovaly služby udržitelné mobility, které jsou hlavní náplní memoranda. Spuštění brněnské flotily až 250 čistě elektrických skútrů se předpokládá v brzkém časovém horizontu.

Brno je dynamické pulzující město, které je velmi otevřené novým trendům. Věříme, že v budoucnu využijeme mnoho synergií a společně nabídneme obyvatelům i návštěvníkům města relevantní služby nové mobility, které jim usnadní pohyb po městě i okolí. Proto máme z tohoto memoranda velkou radost. Naše dlouhodobá strategie ve Škoda Auto DigiLabu je založena na partnerství a spolupráci – to je klíčovým faktorem úspěchu při vývoji inovací a prosazování nových řešení mobility v praxi. BeRider jako projekt čisté a udržitelné městské mobility může růst právě jen v úzké spolupráci s městy,“ uvedla vedoucí Škoda Auto DigiLab Jarmila Plachá.

„Stále větší množství lidí hledá alternativu k přepravě automobilem. Vedle sdílených kol či koloběžek jsou skútry další možností, jak cestovat pohodlně a rychle. Velmi oceňuji i skutečnost, že elektroskútry mají provoz bez hluku a bez emisí. To je obzvláště důležité v době, kdy hledáme cesty, jak snížit zátěž životního prostředí nejen v našem městě,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Start služby BeRider v Brně představuje první krok nové spolupráce: Partneři chtějí budovat multimodální systémy městské dopravy, zejména za pomoci digitálních řešení, a podporovat udržitelnou mobilitu v Brně. Ta by měla ulevit městu od zátěže způsobené individuální automobilovou dopravou. Ústřední roli v tom sehrává elektromobilita. Tímto způsobem Škoda Auto DigiLab podporuje město při realizaci jeho smart city strategie a vyvíjí nová řešení a služby mobility pro obyvatele, studenty a návštěvníky jihomoravské metropole.

 

 

Brno jako centrum vzdělávání, startupů i výzkumných center 

Brno představuje sídlo vysokých škol, technologických společností, mezinárodních startupů a výzkumných center. Jihomoravská metropole je mimořádně atraktivní pro studenty, což z města dělá mladé a moderní město s velkým zájmem o nové trendy. Partneři memoranda jsou přesvědčeni, že udržitelná městská mobilita je téma, které lidé v Brně považují za důležité.

Službou „BeRiderŠkoda Auto DigiLab přináší do Brna další zajímavou možnost pohybu po městě. Ještě před rozmístěním až 250 skútrů v centru města budou na mapě vyznačeny zóny, ve kterých lze elektrické skútry vypůjčit a opětovně vrátit. Bude sem patřit zejména širší centrum města, univerzitní kampus a další důležitá místa pro občany tak, aby byla služba co nejvíce dostupná.

BeRider za tři měsíce provozu v Praze v minulém roce zaznamenal přes 23 000 rezervací. Dvoumístné skútry jsou pro uživatele zároveň i velmi bezpečné: velká kola, robustní rám, kotoučové brzdy a 2 helmy v zavazadelníku zajistí bezpečnou jízdu. Dále jsou skútry vybaveny LED předním světlem a držákem mobilního telefonu, jenž rovněž umožňuje jeho nabíjení přes USB.

Pro vypůjčení skútru si uživatelé do svého smartphonu musí nejdřív nainstalovat aplikaci BeRider, která je zdarma k dispozici pro iOS a Android, a zřídit si účet.

Po úspěšné registraci se ukáže mapa s dostupnými skútry, které je možné si rezervovat předem. Uživatel vybraný skútr odemyká i zamyká komfortně přes aplikaci bez klíče. Po skončení jízdy uživatel uloží přilbu zpět do zavazadelníku. Krátkým potvrzením prostřednictvím aplikace pak pronájem ukončí. Základní cena za minutu je 5,- Kč, ve výhodných minutových balíčcích uživatel dosáhne až na cenu 3,30 Kč za minutu. K řízení elektrického skútru je nutný řidičský průkaz motorového vozidla skupiny B nebo řidičský průkaz na motocykl skupiny A1.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Škoda Auto DigiLab rozšíří flotilu elektroskútrů BeRider

Moderní Crashová laboratoř nabídne i testování pro elektromobily

Škoda Auto představila Octavii RS iV s hybridním pohonem

Zdroj: Škoda Auto

O autorovi