Vyberte možnost Stránka

Slováci mají stále menší zájem o práci v Česku

Slováci mají stále menší zájem o práci v Česku

Slováci si v posledních desetiletích oblíbili Českou republiku jakožto pracovní destinaci. Neexistovala pro ně žádná jazyková bariéra a vábila je vyšší úroveň mezd. Podle Českého Ministerstva práce a sociálních věcí počet pracujících Slováků v Česku přesáhl vůbec poprvé hranici 200 tisíc. Nemusí jít ale o ustálený trend. Poukazuje na to analýza portálu Profesia, podle které zájem Slováků o práci na území České republiky významně polevuje. 

 

Jedna pracovní nabídka v České republice nalezla minulý rok zalíbení u necelých osmi uchazečů ze Slovenska. Analýza největšího pracovního portálu na Slovensku Profesia.sk dokazuje, že zájem Slováků o práci za českými hranicemi výrazně klesl. Průměrný počet reakcí Slováků na nabídku práce v ČR se meziročně snížil téměř o 10 uchazečů. Ještě v roce 2018 zareagovalo na jeden inzerát v ČR téměř 18 lidí. V současnosti je zájem nejnižší za posledních 5 let.

Na jedné straně zájem o Česko klesá, na druhé ale počty reakcí na „domácí” nabídky rostou. Z necelých 15 uchazečů v roce 2018 se loni zvýšil zájem na více než 17 reakcí v průměru.

 

Nabídka pracovních příležitostí klesla

„Vývoj průměrného počtu reakcí na české nabídky práce je překvapivý i vzhledem k tomu, že v roce 2019 bylo nejnižší za poslední roky i množství nabídek. V roce 2019 tak hledaly firmy nové zaměstnance ze Slovenska ve více než 10 tisících inzerátů. V roce 2018 bylo nabídek zhruba o 3 500 více,” říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

 

Praha ustupuje z pracovního výsluní 

Klesající zájem zájem zaznamenala i Praha. V roce 2019 bylo na jednu nabídku práce v metropoli téměř osm uchazečů. V roce 2018 tento počet odpovídal v průměru deseti reakcím.

 

Zvyšující se zájem o pracovní nabídky v Maďarsku a Rakousko

Analýza portálu Profesia si všímá rovněž reakce uchazečů na nabídky práce v ostatních sousedních zemích. Čísla ukazují, že zatímco zájem o ČR klesá, u ostatních zemí, tedy Maďarska a Rakouska, se preference vyvíjejí opačným směrem.
Na nabídku práce v Rakousku odpovědělo loni v průměru 17 uchazečů, inzerát práce v Maďarsku přilákal přes 18 reakcí. V obou případech je ale třeba zdůraznit, že počet nabídek do těchto zemí na Profesia.sk je výrazně nižší než do České republiky.

 

Slováci mají nejčastěji zájem o pozice v obchodu 

Slováci, kteří se v roce 2019 zajímali o práci v ČR nebo v Maďarsku, reagovali nejčastěji na pozice v obchodu. Kromě obchodních manažerů a zástupců šlo také o nabídky na místa řidičů a baličů.
Nejoblíbenějšími pozicemi v Rakousku jsou spíš práce vyžadující nižší kvalifikaci. Slováci reagovali nejčastěji na inzeráty, které nabízely místa řidičů, dělníků nebo pomocných pracovníků.
Zahraniční zaměstnavatelé na Slovensku hledají nejčastěji pracovníky do výroby, dopravy a logistiky, ale i obchodu a IT.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Obchody na vsi čelí kvůli dvojí kvalitě likvidačním pokutám

Umělá inteligence jako spouštěč růstu nezaměstnanosti?

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi