Občanům, podnikatelům, obcím nebo státní správě se nabízí možnost využít bezplatné právní podpory, jejíž cílem je zmírnění sekundárních dopadů pandemie koronaviru v České republice. Tuto iniciativu si vzal na starosti mezinárodní tým právníků ruku v ruce s Frank Bold Advokáti. Jak často informujeme, tak koronavirus se neblaze nepodepisuje pouze na zdraví. Výrazné dopady má i na ekonomiku a sociální prostředí. Poradna tak nově zodpovídá a shromažďuje otázky a odpovědi. Například jde o to, jak postupovat během vztahu zaměstnanec a zaměstnavatel, jaké aspekty v oblasti zdravotního a smluvního práva současná situace přináší nebo vyjasňuje i právní aspekty postupu státu a jeho opatřeních.

 

„Jako právníci chceme přispět k rychlé orientaci lidí, podniků i úřadů v nových podmínkách a udržení země v chodu při dodržení ochrany zdraví nás všech, protože celá situace nás uvádí do rizik a nejistoty. Naše online poradna by měla pomoci eliminovat či vyjasnit nejčastější právní aspekty situace tak, aby se lidé mohli soustředit pouze na zdravotní stránku a ochranu sebe a svého okolí, sdělil ředitel Frank Bold Advokáti Pavel Franc.

Frank Bold dlouhodobě poskytuje bezplatné poradenství zejména v oblastech životního prostředí, práv občanů či korupce. Loni jsme v poradně zaznamenali 800 tisíc návštěv, jsme tak akceschopni k tomu, abychom okamžitě vyčlenili tým právníků, kteří se tématu budou věnovat na denní bázi.“

 

Bezplatná právní poradna připravuje i kontaktní formulář

Poradna funguje na principu nejčastějších otázek a odpovědí, které právní tým zodpovídá jasně, srozumitelně a nekomplikovaně, aby vedly od problému k řešení. Během krátké doby tým připravuje i kontaktní formulář, přes který bude možné zasílat specifické dotazy.

„Současné vyhlášení nouzového stavu země má citelné dopady na společnost a ekonomiku. Chceme tak sestavit jasný přehled toho, co lidé v běžném životě dělat mohou a nemohou, kam až může stát zajít a jaké legální kroky bude nutné podniknout,“ doplňuje vedoucí poradny Michael Kuk.

Poradna funguje na webových stránkách ZDE.

 

Mezi typické dotazy patří následující otázky:

Mám jako hoteliér či majitel restaurace nárok na státní kompenzaci ztráty v souvislosti se zavřením mého podniku?
Musí zaměstnavatel umožnit lidem, jejichž pracovní náplň to umožňuje, homeoffice?
Může být firmám zakázáno dál vyrábět?
Mají zaměstnanci, kteří budou pečovat o děti v souvislosti s uzavřením škol právo na volno s náhradou mzdy?
Mám nárok nechat se testovat na Covid-19 i když nemám příznaky?
Mají právo mi na hranicích měřit teplotu i proti mé vůli?

 

Také by vás mohlo zajímat:

Benzínky si v koronavirové krizi drží rekordní marže

Bolt spouští během koronaviru rozvoz balíčků s potravinami

Nvidia vyzývá hráče, aby se zapojili do boje proti koronaviru

 

Zdroj: Tývka.cz