Východní Evropa je na koronavirus lépe připravena než Západ

Východní Evropa je na koronavirus lépe připravena než Západ. Chudší evropské země, mezi něž se řadí i Česká republika, mají výrazně méně obětí koronaviru než země bohatší. Důvodem je disciplinovanost obyvatel a lepší reakce vlád. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

„V Evropě v době šíření koronavirové nákazy vyrostla nová železná opona. Naštěstí jen pomyslná. Vůbec přitom nesouvisí s uzavíráním hranic, nýbrž s počtem zemřelých na onemocnění covid-19,“ míní Kovanda.

Země na západní straně pomyslné železné opony mají počet obětí koronaviru v přepočtu na milion obyvatel výrazně vyšší než země její východní strany. Více o této skutečnosti vypovídá graf níže.

 

koronavirus Východ x Západ
Zdroj: Branko Milanović

 

Koronavirus ukazuje, že vedení východní Evropy není špatné

Země bývalého socialistického bloku mají o jednotky až nižší desítky zemřelých v přepočtu na milion obyvatel. Státy na západní straně mají oproti bývalé skutečné železně oponě vyšší desítky až stovky zemřelých na milion obyvatel.

Srbsko-americký ekonom Branko Milanović, který přednáší i na London School of Economics, vysvětluje vznik „nové železné opony“ vyšší disciplinovaností obyvatelstva bývalého socialistického bloku a také lepší či razantnější odpovědí vlád zemí její východní strany na šířící se nákazu,“sdělil Kovanda.

„Jedním z odkazů koronakrize tedy může být dost dobře poznání, že správa někdejších socialistických zemí vůbec není tak zlá, jak se často traduje. Na pandemii byly, zdá se zatím, mnohem lépe připraveny než bohatší země ze západní strany někdejší železné opony,“ ukončil Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Podíl nákupů na dobírku klesl během března o 14 %

Škoda Auto obnovuje v ČR výrobu, platí specifická opatření

Největší odborná IT konference TechEd-DevCon bude online

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

Komentáře