Pohonné hmoty zlevňují, jde ale o dočasný trend

Pohonné hmoty v Česku během uplynulého týdne opět zlevňovaly. V tomto trendu tak pokračovaly dle not z předchozího týdne. Šlo přitom o první pokles od začátku května. Zlevňování je ale stále poměrně mírné. Ceny jsou tak v podstatě zhruba měsíc neměnné. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zmírnila svůj pokles na pět haléřů na litr a činí nyní 27,96 koruny za litr. Nafta naopak ve zlevňování přidala a je nyní levnější o devět haléřů v porovnání se situací před týdnem. Litr stojí 27,46 koruny. Více o tom v novém komentáři informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj jde ovšem o dočasný trend. 

 

Zlevňování pohonných hmot, které nastává po zhruba třech měsících, je však jen dočasného rázu. Cena ropy na světových trzích totiž v srpnu dále roste. Od začátku měsíce je barel ropy Brent dražší o další zhruba 3,5 procenta, říká Lukáš Kovanda.

Ruku v ruce se zdražováním ropy posiluje koruna vůči dolaru. Ve středu se dostala pod 21,90 korun za dolar a byla tak vůbec nejsilnější od září roku 2018. Ještě na začátku srpna byla o zhruba 55 haléřů slabší.

„Toto zpevnění tlumí efekt rostoucí dolarové ceny ropy na světových trzích do té míry, že výsledkem je nakonec právě mírný pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Cena benzínu i nafty v ČR se vyvíjí se zhruba dvoutýdenním zpožděním za vývojem cen ropy na světovém trhu,“ sdělil Kovanda.

 

Slovensko má dražší benzín než ČR

Lukáš Kovanda varuje, že zlevnění pohonných hmot během posledních sedmi dní nebude mít kontinuální trend. Potenciál koruny k dalšímu posilování je poté podle prognóz hlavního ekonoma Trinity Bank omezený. Ropa se přitom na svých relativně vysokých cenových úrovních blízko více než pětiměsíčního maxima udrží. V rámci dalšího týdne budou ceny pohonných hmot v ČR stagnovat.

Mezinárodní srovnání poukazuje na skutečnost, že je benzín oproti Česku levnější v Polsko, ve Slovinsku, Bulharsku nebo Rumunsku. V Maďarsku a Rakousku jsou ceny stejné. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu nebo v Itálii je dražší.

Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku a na Slovensku je její cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší,“ dodává Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

PEKAT VISION je AI, která rozpozná anomálie na různých materiálech

Menší prodejny potravin již nemizí, prochází naopak modernizací

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

Komentáře