Vyberte možnost Stránka

Paušální daň může výrazně ušetřit bezdětným OSVČ

Paušální daň může výrazně ušetřit bezdětným OSVČ

Paušální daň již ve středu 21. října schválili poslanci. Pokud jí dá senát zelenou, pak ji mohou od ledna příštího roku uplatnit živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun. Něktří jedinci na ní mohou ušetřit i desetitisíce korun. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


Tato novinka se podle Kovandy dotkne zhruba 120 tisíců Čechů.

„Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat papírování. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání,“ říká Kovanda.

OSVČ, kteří se rozhodnou vstoupit do režimu paušální daně, musí o tom finanční úřad informovat nejpozději 10. ledna 2021. V případě, že stanovenou lhůtu OSVČ promešká, musí počkat až do roku 2022.

Paušální daň pro příští rok činí 5469 Kč

„Pro příští rok činí paušální daň 5469 korun měsíčně, za celý rok tedy 65 628 korun. Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2393 korun), o 15 procent navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění (2976 korun) a daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 korun,“ uvádí Kovanda.

Důležité je podotknout, že poplatník vstupující do režimu paušální daně přichází o možnost uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela nebo manželku či slevu na invaliditu.

„Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí,“ informuje Kovanda. 

U jednoho milionu tržeb začíná povinnost plátcovství DPH

Limitní částka jednoho milionu korun tržeb představuje částku, do níž začíná zákonná povinnost plátcovství DPH.

„Představitelé koaličního partnera hnutí ANO, ČSSD, ale také odbory původně žádali nižší limit, neboť se obávali zejména dalšího rozevření nůžek v daňových a odvodových povinnostech zaměstnanců na jedné straně a OSVČ na straně druhé,“ říká Kovanda.


Zbaví se složité administrativy, a navíc budou mít klid od případných kontrol z finančního úřadu

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Paušální daň totiž podle Kovandy z daňového hlediska zvýhodňuje část OSVČ, zatímco zaměstnancům se podmínky nijak nemění.  

Odpadá povinnost komunikovat se třemi úřady

„Živnostníkům paušální daň ušetří čas a papírování, neboť nebudou muset komunikovat se třemi různými úřady, ale jen s jedním. Zbaví se složité administrativy, a navíc budou mít klid od případných kontrol z finančního úřadu,“ říká Kovanda.

Paušální daň se nevyplatí všem OSVČ s příjmy do milion korun ročně. Jak jsme již dříve informovali půjde pouze o zhruba 120 tisíc vyvolených poplatníků.

„Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál,“ varuje Kovanda.

Vyplatí se OSVČ s vyššími příjmy

Paušální daň se vyplatí především jedincům, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál a zejména jedincům, jež mají vyšší příjmy.

Pochopitelně jejich příjmu ale nemohou přesáhnout výši milionu korun a zároveň nemají děti ani manželku.

„Doslova ternem ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (např. autoři textů apod.),“ říká Kovanda.

Ušetření v řádu deseti tisíců korun

„Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně,“ uvádí Kovanda.

Jestliže má jedno dítě, na něž by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí. Měsíčně díky němu totiž podle Kovandy ušetří 5734 korun.

V případě, že má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4117 korun.

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: V zahraničí jsem poznala úplně jiné metody výuky, říká D. Římalová

Startup A jedeš zefektivní technologiemi průmyslu 4.0 prodej ojetých aut

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi