Vyberte možnost Stránka

Meetupy jsou alternativou k pracovnímu trhu a chtějí jít studentům blíž

Meetupy jsou alternativou k pracovnímu trhu a chtějí jít studentům blíž

Meetupy.cz je startup, který pro studenty vysokých škol organizuje meetupy zaměřené na nejrůznější témata. Koncepčně jde o tříhodinové akce, v rámci kterých vystupují odborníci ze dvou firem. Baví se pak na konkrétní témata. Výstupem je, že studenti mohou nastoupit na praxi do oboru nebo firmy, která je zajímá. Mohou si ve své oblíbené oblasti napsat i bakalářskou nebo diplomovou práci. Podle spoluzakladatele firmy Davida Dvořáka jsou doslovně alternativou k pracovnímu trhu. Snaží se přistupovat ke studentům blíž, ale fungují na bázi dobrovolnosti. Pokud má tak student zájem o konkrétní firmu, tak meetupy.cz mu stáž následně zprostředkují. 

 

David Dvořáka, spoluzakladatel meetupy.cz

Proč tento nápad vznikl?

„Já i kolega jsme také byli jednou studenty vysoké školy. Tou dobou nás štvaly nějaké prvky klasických přednášek, kdy si firma zaplatí partnerství se školou. Následně se tam přednáší zejména o tom, jaké mají firmy výsledky za loňský rok, kolik čeho vyrobily a tak podobně.  My jsme ten koncept trochu převrátili. Když už jsme přišli do praxe, tak jsme změnili to, co nás štvalo v to, jak by měl takový meetup vypadat. Na trhu fungujeme už od roku 2015. Vzniklo to v podstatě z vlastní zkušenosti.“

 

Kdo se na vašem projektu podílí?

„Děje se to ve spolupráci s firmami, je to o aktuálních trendech. To znamená, když víme, že letos pofrčí fintechelektromobilitadigitální marketing nebo životní prostředí, tak okolo toho se poté točí také samotná témata. Je to ale vždy po dohodě s danou firmou. To znamená, že se k nám dostane poptávka od klienta – on řekne, že potřebuje tři stážisty do firmy na vývoj bankovní aplikace. My poté pojmenujeme to téma, oslovíme i další firmy a v případě, že se potkají další společnosti, tak na této bázi ta témata postavíme.“
Jaká je budoucnost vaší služby?

„Aktuálně působíme především na vysokých školách po Praze. Občas vyjedeme do Zlína nebo Hradce Králové. Myšlenka a ten cíl je takový, že zhruba do tří let chceme působit v rámci celé České republiky. To znamená, že chceme obhospodařit veškeré regionální vysoké školy nebo univerzity a dostat se do povědomí v celé České republice. Když si nás poté zadáte na internetu nebo budete chtít event pro studenty vysokých škol, tak bychom měli být v Googlu někde nahoře. Chceme tak budovat stále větší základnu studentů a vysokých škol, které naši myšlenku podpoří. Samozřejmě je to na základě nějakého byznys modelu. Myslím si, že děláme dobrou a správnou věc. Jsme na začátku rozhodování studentů ve chvíli, kdy dokončí vysokou školu. Díky našim meetupům se rozhodnou pro firmu X Y, protože mají zážitek z té akce.“

 

Meetupy.cz cílí spíše na korporátní prostředí než na startupy

Sháníte investora?

„Nesháníme, zatím financujeme z vlastních zdrojů a uvidíme, co přinese budoucnost. My se tomu prvoplánově nebráníme, nicméně zatím jsme nepocítili tu důležitost, abychom museli investora oslovit. Pokud by se tato možnost objevila v rámci urychlení expanze, tak k diskuzi jsme určitě otevřeni.“
Kdo patří mezi vaše klienty?

„Většina našich klientů pochází z korporátního prostředí. Je to o tom, že větší firmy potřebují víc stážistů a zaměstnanců. Stane se nám, že nás občas osloví nějaký startup Jak už to mezi startupisty bývá, tak na začátku finance nejsou. Vnímáme to z pohledu byznys modelu. Korporace je schopna za naši službu zaplatit, ale když se bavíme o nějaké kooperaci se startupy, tak tam poté uvažujeme o možnosti nějakého barteru. Pokud to dává oboustranně smysl, tak jsme otevřeni i pro to.“
Vybrat si vhodné zaměstnání není během studia vůbec ničím jednoduchým. Z tohoto pohledu jsou meetupy.cz velice zajímavým nástrojem, který může studentům pomoci najít si obor a vysněnou práci.  

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.