Vyberte možnost Stránka

20 příběhů ŠAVŠ: V zahraničí jsem poznala úplně jiné metody výuky, říká D. Římalová

20 příběhů ŠAVŠ je nový seriál o úspěšných absolventech Škoda Auto Vysoké školy. Je natočený ve spolupráci s internetovou televizí Tývka.cz ke dvacátému výročí od jejího založení. Šestým dílem provází Zdeňka Kyselová z marketingu, prodeje a PR a zpovídá absolventku Denisu Římalovou. Jde o bývalou studentku a nynější zaměstnankyni ŠAVŠ, která pracuje na zahraničním oddělení. Krom zařizování zahraničních stáží, komunikuji s dalšími zahraničními univerzitami a hledá cesty vedoucí k nové spolupráci.


Proč ses rozhodla o studiu na Škoda Auto Vysoké škole?

„O ŠAVŠ jsem se dozvěděla už během střední školy, kdy jsem absolvovala exkurzi spojenou s přednáškou. Už tehdy mě zaujalo zdejší prostředí. Poté jsem si připsala ŠAVŠ na seznam možných vysokých škol. Hlavní rozhodnutí jsem učinila asi poté, co jsem navštívila všechny školy, které jsem měla vytipované. Pak jsem měla ŠAVŠ na svém seznamu jako prioritu. S hlavním kritériem pro studium na ŠAVŠ byla kombinace technických a ekonomických předmětů. Zároveň se mi velmi líbilo propojení s firemním prostředím. To tehdy bylo unikátní. Pak jsem měla skvělé recenze od studentů z vyšších ročníků a strašně se mi zamlouval individuální přístup.“

Během studia jste absolvovala zahraniční pobyt, zapojila ses do Double degree programu. Mohla bys nám říct, co to přesně znamená a jak bylo složité se do něj dostat?

Double degree program je studijní pobyt na zahraniční škole, kde student musí odstudovat předepsaný počet kreditů a seznam předmětů. Poté, co splní tyto požadavky a vrátí se na domácí instituci, ukončí studium, tak získá dva diplomy – jeden z domácí a jeden ze zahraniční vysoké školy. V rámci programu jsem se přihlásila do rakouské partnerské vysoké školy, prošla jsem výběrovým řízením a strávila jsem tam zimní semestr. Musím říct, že prvně jsem se obávala zahraniční zkušenosti. Vyjela jsem nicméně v magisterském stupni studia a jsem za to hrozně ráda. Studium na zahraniční vysoké škole nebylo úplně snadné. Nicméně si myslím, že každý tu zkušenost ocení. Poznala jsem úplně jiné metody výuky, které na ŠAVŠ úplně běžné nejsou. Zároveň jsem poznala cizí prostředí a spoustu nových lidí. Za tu zkušenost jsem opravdu vděčná a lituji toho, že jsem se nezapojila do programu Erasmus+ dříve.“

Jsi absolventkou z roku 2018. V podstatě jsi školu neopustila. Jak jsem nastínila, tak jsme tě v podstatě vyrušili v pracovní době. Jak se to stalo, že jsme dnes v ŠAVŠ a ty máš kancelář v International office?

„Správně jsi uvedla, že v současné době pracuji na zahraničním oddělení. Jak jsem se tam dostala? Na ŠAVŠ jsem začala pracovat v rámci praxe již na začátku magisterského studia. Prvně jsem byla zapojena do Buddy systému, který tehdy vznikal a mně se ten program moc líbil. Jde o to pomoci uchazečům a nastínit jim, jak probíhá průběh vysoké školy a připravit je na nástup.“

„Následně jsem se ucházela o pozici na PR a marketingu. Tím jsem získala možnost hlouběji poznat chod školy a zapojit se do různých projektů. Když jsem spatřila nabídku na pozici zahraničního oddělení, tak jsem neváhala a příhlásila jsem se, protože částečně jsem věděla, do jakého prostředí bych šla. Znala jsem i své budoucí kolegy. Následně jsem prošla výběrovým řízením a jsem moc ráda, že jsem tady.“

Jak se zpětně díváš na studio na ŠAVŠ? Máš pocit, že ti dala do života to, co jsi od ní očekávala?

„Určitě bych vyzdvihla praktické předměty, které jsme měli. Jsem vděčná za to, že jsem měla možnost se podívat na to, jak funguje výroba ve Škoda Auto, nahlédnout do velkého mezinárodního podniku a to, jak to tam funguje. To umožnila výuka na ŠAVŠ.“

Navázala jsi nějaké přátelství, která fungují dodnes? Setkáváš se se svými bývalými spolužáky? Navázala jsi třeba přátelství i s jednotlivými akademiky?

„Jsem strašně ráda, že jsem na ŠAVŠ potkala spoustu zajímavých lidí a samozřejmě i své nejbližší přátelé. Zároveň, jak jsem se stala zaměstnankyní, tak jsem mohla poznat i své bývalé vyučující a své nynější kolegy. Jsem strašně ráda za to, že s nimi mohu dále spolupracovat. Lépe jsme se poznali a navázali bližší přátelství.“

Mohla bys nám ještě říci, co máš ve škole přesně na starosti a co teď v nejbližší době čeká?

„Jak jsem zmínila, tak pracuji na zahraničním oddělení. Mojí nápní práce je administrace a realizace studijních akademických výjezdů, zároveň administrace přijíždějšících zahraničních studentů a akademiků na ŠAVŠ. S kolegyní administrujeme mezinárodní spolupráci, komunikujeme se zahraničními školami a snažíme se navazovat bližší spolupráci. Co nás čeká v nejbližší době, tak asi orientační týden pro přijíždějící studenty. Dále je to akce Erasmus Days, která je organizována pod záštitou Národní agentury. Jejím cílem je přiblížit studentům, co je to program Erasmus+ a motivovat je k tomu, aby se opravdu nebáli a chytili svoji příležitost a strávili semestr nebo dva na zahraničním studiu nebo na praxi.“

Škoda letos oslaví dvacet let, co bys jí popřála?

„ŠAVŠ bych ráda popřála spoustu dalších úspěšných let, mnoho studentů, uchazečů a mnoho úspěšných absolventů. Určitě bych si přála a popřála škole, abychom se i nadále zapojovali do mezinárodních projektů a byli úspěšní ve vědeckých projektech a navazovali další spolupráci se zahraničím.“

Také by vás mohlo zajímat:

20 příběhů ŠAVŠ: Když zavřete jedny dveře, otevře se pět dalších, říká M. Petrtýlová

20 příběhů ŠAVŠ: ŠAVŠ zavedla Š. Lacinu přes Bentley k panu Wojnarovi

Zdroj: ŠAVŠ, Tývka

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.