Vyberte možnost Stránka

Česko je poprvé bohatší než Itálie a Španělsko

Česko je poprvé bohatší než Itálie a Španělsko

Česko je historicky poprvé bohatší než Itálie a Španělsko. Více o tom ve své říjnové zprávě informoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Důvodem je koronavirus. Česko by si svůj náskok před nimi pravděpodobně udrží i v dalších letech a nakonec překoná i Japonsko. Více o tom ve svém komentáři informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


„Podle MMF činí hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele letos v ČR 38 120 mezinárodních dolarů roku 2017 (tedy ve stálých cenách a po přepočtení paritou kupní síly měny). V Itálii se pro letošek podle MMF jedná o 37 905 a ve Španělsku o 36 086 mezinárodních dolarů roku 2017,“ říká Kovanda.

Na vině je koronavirová krize, jež během své první jarní vlny zasáhla ve velké míře Itálii a Španělsko.

Ekonomický propad těchto zemí zahrnující i ukazatel HDP v přepočtu na hlavu byl oproti dalším vyspělým ekonomikám výrazný.

Česko se dotahuje na Nový Zéland a Japonsko

„Příznivé z hlediska ČR je to, že podle prognózy MMF na léta 2021 až 2025 už by ji Itálie ani Španělsko neměly znova předběhnout. Například pro rok 2025 MMF prognózuje, že česká ekonomika vytvoří v přepočtu na obyvatele bohatství čítající 45 490 mezinárodních dolarů roku 2017, zatímco Itálie jen 42 525 a Španělsko pouze 42 809 mezinárodních dolarů roku 2017,“ všímá si Kovanda.


Slovensko však i v dalších letech zůstane nejen Itálií a Španělskem, ale také třeba Portugalskem, Estonskem nebo Litvou

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Česko v porovnání s loňským rokem předbělo hned dvě země, které spadají do kategorie vyspělých. To se přitom žádné jiné zemi nepodařilo.

„Česko si tak v pomyslném pořadí nejbohatších vyspělých ekonomik světa dle MMF polepšilo z loňského 29. na letošní 27. místo. Dotahuje se tak také na Nový Zéland a Japonsko,“ uvádí Kovanda.

Polepší si i Slovensko

V roce 2025 by Česko mělo podle prognóz MMF figurovat na 25. příčce tohoto pořadí. Stane se tak poté, co na obyvatele překoná právě Nový Zéland a Japonsko.

Slovensko si podle MMF polepší z loňské 37. příčky na 36. příčku v 2027, když se mu podaří předběhnout Portoriko,“ říká Kovanda.

„Slovensko však i v dalších letech zůstane nejen Itálií a Španělskem, ale také třeba Portugalskem, Estonskem nebo Litvou,“ uzavírá Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Startup A jedeš zefektivní technologiemi průmyslu 4.0 prodej ojetých aut

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi