Vyberte možnost Stránka

Digitalizace retailu v koronaviru eskaluje

Digitalizace retailu v koronaviru eskaluje

Digitalizace retailu se v době koronaviru značně urychluje. Platí to přitom i během druhé vlny pandemie. S ohledem na utlumení klasického prodeje ve spojitosti s nepříjemnými vládními opatřeními je zájem prodejců o přesun do online prostředí logický. Řešením mohou být marketplace neboli on-line tržiště.


Již několik let se mluví o tom, že Česká republika je velmoc s nejvyšším podílem online obchodů na počet obyvatel v Evropě.

E-commerce se na celém českém maloobchodu na začátku roku podílela téměř 13 %, od jara se ale vývoj výrazně urychlil, takže letošní nárůst se odhaduje na 23-25 %. Hlavním motorem růstu by mělo být rychloobrátkové zboží.

„Už dříve bylo jasné, že marketplace bude patřit mezi hlavní trendy, které budou v roce 2020 měnit podobu retailu. To ale ještě nikdo netušil, jak rychlé letošní změny budou,” říká ředitel společnosti Mibcon Ondřej Dědina.

Velké e-shopy potřebují další možnosti upevňování pozice na trhu a růstu. Proto se snaží přebudovat systémy, aby se maximálně zjednodušilo a zrychlilo zalistování nových obchodníků i odbavování zakázek z více zdrojů,” sdělil Dědina.

Marketplace jako šance pro lokální značky

Uzavření většiny obchodů, které bylo a znovu je součástí protiepidemických opatření, nutí firmy hledat jiné prodejní kanály než klasické obchody. Vytvoření e-shopu ale automaticky neznamená úspěch, proto je zejména pro lokální značky zajímavá možnost vstoupit do tržiště některého z velkých hráčů.

„Jako česká módní značka se sítí vlastních kamenných obchodů jsme letos museli pod vlivem okolností v mnoha ohledech měnit strategii a zažité způsoby fungování,” říká Adam Rožánek ze společnosti Styx.


Pro menší obchodníky je on-line tržiště nejrychlejší cestou k digitalizaci prodejů

ředitel programu MALL Partner Jakub Kováč

„Přeskupili jsme síly a akcentovali ještě více prodej přes naše on-line obchody Styx-underwear.cz a Trenyrkarna.cz. Rozhodli jsme se ale také využít další možnosti a naše zboží najdete například na módním tržišti internetového obchodu Mall.cz,” sdělil Rožánek.

Menší obchodníci přijdou k milionům zákazníkům

„Pro menší obchodníky je on-line tržiště nejrychlejší cestou k digitalizaci prodejů, protože rázem získají přístup k milionům zákazníků, a k tomu robustní e-commerce infrastrukturu, na kterou by jinak nedosáhli,” popisuje ředitel programu MALL Partner Jakub Kováč.

„Na tržiště ale ve velkém míří i velké a silné značky s vlastními e-shopy. Vidí totiž, že zákazníci chtějí vše nakoupit na jednom dobře známém místě a s jednou registrací, což jim marketplace jako MALL.CZ umožňuje,” dodává Kováč.

Velké e-shopy pomocí marketplace rozšiřují portfolio produktů

„V loňském roce jsme se rozhodli pro změnu strategie a zaměřili se více na B2C segment. Vedle spuštění vlastního e-shopu zrcadla.cz jsme také začali spolupracovat s marketplace řešením FAVI, které nám dokáže přivádět nové zákazníky. Je to také velice účinný způsob, jak představit nové modely a získat prakticky okamžitou odezvu od významného počtu zákazníků bez nutnosti vyrábět vzorky a instalovat je na desítky výstavek v kamenných prodejnách po celé republice,” říká Lucie Hronová z Amirro.

Marketplace ale samozřejmě nepřináší výhody jen obchodníkům, kteří masovějším kanálem prodávají své výrobky. Velké e-shopy takto získávají možnost rychle rozšířit portfolio produktů a reagovat na poptávku zákazníků.

To se ukázalo například letos na jaře, kdy některé e-shopy zareagovaly na zavření klasických prodejen a rozšířili nabídku o nové segmenty v horizontu dnů.

Přechod na marketplace vyžaduje investici

„I když přechod na marketplace vyžaduje investici, většina velkých lokálních e-shopů na marketplace řešeních v současné době pracuje nebo je již provozuje,” konstatuje Martin Šrůma ze společnosti Accenture.

„Adaptují se. Je totiž pravděpodobné, že si mnoho uživatelů bude i nadále objednávat alespoň některé zboží online. Další zákazníci by mohli pokračovat v objednávání online kvůli pohodlí nebo z toho důvodu, že si je obchodníci dokáží udržet prostřednictvím věrnostních programů nebo předplatného. Zároveň mnoho provozovatelů kamenných obchodů, kteří byli nuceni zcela nebo částečně ukončit své fyzické podnikání, nyní považuje elektronický obchod za zásadní doplňkový prodejní kanál. Kromě toho, že pokračují ve svém businessu, jim e-shopy mohou přinést dodatečný zisk z prodeje reklamy,” říká Šrůma.

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus drží Čechy více u televize

Zdroj: Aspen

O autorovi