Vyberte možnost Stránka

Architekti z ČR mají šanci navrhnout vzhled pavilonu EXPO 2025

Architekti z ČR mají šanci navrhnout vzhled pavilonu EXPO 2025

českým architektům se nabízí příležitost podílet se na podobě českého národního pavilonu na EXPO 2025. To se bude konat po dlouhých 55 letech opět v japonské Ósace. Kancelář generálního komisaře české účasti na EXPO společně s organizátorem soutěže CCEA MOBA vyhlašuje dle pravidel a doporučení České komory architektů otevřenou jednofázovou architektonicko-designerskou soutěž na návrh i obsah národního pavilonu. Architekti mohou své návrhy zasílat do 1. března 2023. Vítěz a výsledky budou následně oznámeni v průběhu března 2023.


„Příležitost navrhnout národní pavilon pro světovou výstavu tu není každý den, objeví se maximálně jednou za pět let. Chceme, aby architekti dali volný průchod a prostor své kreativitě a ukázali světu své jedinečné a originální návrhy. Všeobecné světové výstavy EXPO představují obdobu olympijských her pro oblast hospodářskou, průmyslovou, vědecko-výzkumnou i kulturní a pravidelně je navštěvují desítky milionů lidí. Mají pro naši zemi proto obrovský potenciál navázat například řadu spoluprací, obchodních i diplomatických spojenectví nebo nalákat cizince k návštěvě Česka.”

generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška
Zdroj: CCEA MOBA

Po více než dvaceti letech, kdy se české národní pavilony stavěly metodou „Design & Build”, se nový generální komisař Ondřej Soška po konzultaci s odborníky z nejrůznějších oborů rozhodl vrátit k přístupu, jak se stavěly pavilony například v Bruselu, Montrealu nebo Ósace, a vybrat architektonický návrh v otevřené a transparentní jednofázové soutěži, v níž Česko bude hledat nejlepší návrh toho, jak by pavilon měl vypadat zvenku, ale i toho, co bude uvnitř.

V odborné porotě zasedne česko-britská architektka Eva Jiřičná, partner celosvětově známého architektonického studia Kengo Kuma and Associates Balasz Bognar, světový automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura, předseda České komory architektů Jan Kasl, viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar a generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Zdroj: CCEA MOBA

O autorovi