Vyberte možnost Stránka

České e-shopy pravděpodobně zažijí rekordní Black Friday

České e-shopy pravděpodobně zažijí rekordní Black Friday

České e-shopy letos pravděpodobně zažijí rekordní Black Friday. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se vyplatí nakupovat na německých e-shopech a není třeba se obávat pozdního online nákupu v Číně.


Vánoční šílenství letos vypuklo dříve a odehrává se online na e-shopech. Stálicemi je elektronika jako jsou mobily, herní konzole, chytré hodiny, ale letos také notebooky. Zde obchodníci říkají, že některé jsou nedostatkové a lepší to bude až v lednu či únoru,“ říká Lukáš Kovanda.

Zájem je rovněž o menší domácí spotřebiče pro zjednodušení života a podporu zdravého životního stylu. Češi nakupují i kávovary, smootiovače nebo multifunkční hrnce. Poptávka je i po fitness nástrojích. Dětem se zase kupují elektronické hračky, lego, značkové oblečení nebo sportovní vybavení.

„Tento týden zahrnuje Black Friday, který letos připadá na 27. listopadu. K popularitě tohoto dne v posledních letech zásadně přispěly e-shopy. Celý tento týden – tedy nejenom v pátek – lze v online obchodech využít slev, ať už třeba na kosmetiku, oděvy nebo elektroniku,“ sdělil Kovanda.

E-shopy budou atakovat úroveň 200 mld. Kč

E-shopy letos nabízejí mimořádné slevy prakticky od listopadu. Nevídanou šanci jak pokořit rekordy jim nabízí uzavřené kamenné obchody.

„Tržby e-shopů, kterých je v ČR nejvíce na světě po přepočtu na obyvatele, letos budou atakovat rekordní úroveň 200 miliard korun, kterou zřejmě i překonají. Masově se šílenství Black Frida“ rozjíždí právě tento týden. Vyplatí se nakupovat zvláště elektroniku, konzole a počítačové hry, oblečení a módní doplňky,“ uvedl Kovanda.


Oblečení je tedy výhodnější nakupovat po svátcích, v případě kosmetiky, mobilů či elektroniky je to výhodné také, ale už ne tolik jako v případě oblečení

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Zákazníci se dočkají slev kolem 70 až 80 procent. Je potřeba si dát ale pozor, protože slevy jsou ve skutečnosti nižší. Většinou jde o deseti až dvacetiprocentní zlevnění. U atypického zboží může ale cena v některých případech opravdu odpovídat osmdesátiprocentních slev.

Přechod na home office způsobil nedostatek notebooků

Koronavirus a postupný přechod na home office vyprázdnil prodejcům sklady s notebooky. Zájemci by tak neměli zahálet a notebooky rychle nakoupit. Jinak je nemusí na Štědrý den vůbec sehnat.

Vyplatí se pořídit si některé zboží až po Vánocích?

„Například s nákupem oděvů či obuvi. Skutečné slevy mohou být po Vánocích u těchto druhů zboží až sedmdesátiprocentní. Pokud by byly po svátcích otevřené kamenné obchody, lze čekat ještě výraznější slevy, neboť tyto obchody se budou snažit přilákat opět zákazníky, které během pandemické uzavírky poztrácely,“ uvádí Kovanda.

„Oblečení je tedy výhodnější nakupovat po svátcích, v případě kosmetiky, mobilů či elektroniky je to výhodné také, ale už ne tolik jako v případě oblečení,“ dodává Kovanda.

Také by vás mohlo zajímat:

Prst je malý cestovatel, na telefonu s ním projedete denně stovky metrů

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi